2017’nin enleri…

Geçtiğimiz hafta sonu gazetelere ve eklerine baktığım zaman hepsinin farklı alanlarda 2017’nin En’lerini yaptığını gözlemledim. Ben de hazır 2018’nin ilk ayında 2017’nin bence en iyilerini sizlerle paylaşmak istedim.

NUSRET’İN #saltbae’Sİ

Her şeyden önce pazarlama ve iletişim açısından 2017’den aklınızda ne kalacak diye sorarsanız ilk sırayı kesinlikle Nusret’in #saltbae’si alacaktır. Oldukça ses getiren hatta PR kampanyası olup olmadığı uzunca bir süre tartışılan Nusret, meşhur hareketini rapçi Puffy Diddy’den tutunda İtalyan futbolcu Marco Borrielo’ya kadar neredeyse herkes yaptı.

AKILDA KALAN İKİ REKLAM: KOÇ VE FİLLİ BOYA

Reklam açısından benim 2017’de en çok aklımda kalan 2 reklam var: Koç Holding her sene olduğu gibi bu sene de 10 Kasım’da çok başarılı bir işe imza attı. Mustafa Kemal Atatürk’ün “Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir.” sözlerinden yola çıkarak hazırladığı reklam filmi ile tam anlamıyla yüreklerimize dokundu. Diğer bir reklam filmi ise Filli Boya’nın “Anca Beraber” sloganıyla Kadınlar Günü için hazırladığı reklam filmi. “Burası Türkiye. Özgürüz biz. Özgür insanlarız” söylemi dikkat çeken film kalbimize nazikçe dokundu. Aslında böyle bakacak olur isek “bir derdi olan” reklam filmlerin çok daha fazla izlendiği ve beğeni topladığını söyleyebiliriz.

MUSK’UN ANITKABİR FOTOĞRAFI, BEŞİKTAŞ’IN FİLMİ…

2017’de yine en çok ne konuşuldu diye bakacak olur isek, SpaceX şirketinin CEO'su Elon Musk’ın Anıtkabir’den paylaştığı fotoğraf oldu herhalde.

Benim aklımda bir de Beşiktaş’ın yeni transferleri için başlattığı “come to Beşiktaş” kampanyası kaldı. "Come To Beşiktaş" videosu bir gecede dünyada 1 milyar kez görüntülenmiş.

2017’nin enlerine baktığım zaman görüyorum ki, 2018’de de en olabilmek için mutlaka ve mutlaka “cin bir fikir” olması gerekiyor. Peki bu yeterli mi…Belki… Ama daha fazla ne gerekiyor?...Kesinlikle ve kesinlikle sosyal medyası olması gerekiyor. Bütün bunların üzerine bir de derdi olur ise o zaman işte bambaşka bir şey oluyor.

Bu yılın aklımızda hep güzel şeylerin kalacağı bir yıl olması dileğiyle…