KUVVETİMİZ DEĞİL, KIYMETİMİZ NİSPETİNDE FİKRİ TAHLİL YAPMALIYIZ

Fikri ve zihni tahlillerimizi kudretimiz nispetinde değil, kıymetimiz oranında yapmalıyız. Kendi yürüdüğümüz kırılgan zeminin aynının, karşı taraftaki insanların ayaklarının altında da bulunduğunu unutmamalıyız.

Gazete sütunlarına, fotoğraf makinesi adesesine, televizyon ekranlarına yansıyan ve zamanın ruhuna aykırı öyle görüntüler, öyle replikler gördük ki, akıl sağlığımızı korumak için müthiş bir çaba sarf etmemiz gerekiyor. Kadın cinayetlerinden tarihe, ecdada ve güzel olan her şeye saygısızlıktan tutun da, evrensel tüm kıymetlerin bir şekilde değersizleştirilme çabasını kavramakta güçlük çektik. Fikir teatisi elbette ki, daha güzele ulaşmanın en tabii yolu. Fakat kendi tezini doğru kabul edip, geri kalan her şeye perde kapatmak, güneşin akislerini kesmeye çalışmakla eşdeğer. 

KONUŞ, TARTIŞ; FAKAT HAKARET ETME
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, bir enkazın üzerine inşa ettiği ve o dönemin iniş, çıkışlarına göre ülke ve millet menfaati adına ne faydalıysa o uygulamayı hayata geçirdiklerini tabi ki konuşabilir, tartışabilir ve kendi fikirlerimizi söyleyebiliriz. Kendi benlik ve hüviyetlerimizi açıklarken asla ve kata bir ülkenin kurucusuna hakaret edemez, lanet okuyamayız, okumamalıyız. Bu, en başta insanın kendisine ve mensup olduğu değerlere saygısını gerektirir. Fikri ve zihni tahlillerimizi kudretimiz nispetinde değil, kıymetimiz oranında yapmalıyız. Kendi yürüdüğümüz kırılgan zeminin aynının, karşı taraftaki insanların ayaklarının altında da bulunduğunu unutmamalıyız.

CUMHURİYET FAZİLETİNİ KAVRAMALIYIZ
İnsanımızın yüzüne mutluluk tecellisi nakşetmek dururken, gözbebeklerini hüzünle küçülten, garip ve esrarengiz hâl ve kelam senteziyle modern dünyaya kafa tutma çabasının, ne yaşantımıza ne de ekonomimize kazandıracağı bir şey yoktur. Zembereğinden boşalmış sözler ve tavırların, hassas gönüllere yaralar açtığı göz ardı edilmemeli. Tarih, ilerlediği kendi ekseni üzerinde aka aka doğruyu bulacaktır. Biz, gelecekte daha taze ve diri bir ülke uzviyetinin peşinden koşmalıyız. Eski ilhamlardan güç alarak, zihnimizdeki bütün enkazı süpürüp yeni alemlerin meydana gelmesi için uğraş vermeliyiz. Folklorik giysiler içinde, dramatik tezleri yegane doğruymuş gibi sunmak, Cumhuriyet fazileti ve nimetini henüz idrak edemediğimizin bir göstergesidir.

DOĞRUDAN TARAF OLMALIYIZ
Kadınlarımızın, çocuklarımızın, gençlerimizin ve erkeklerimizin, hülasa tüm toplumumuzun huzur ve mutluluğu neyi gerektiriyorsa onun peşinden koşmalı, yasalarımızı buna göre düzenlemeliyiz. Özellikle son günlerde tekrar artış gösteren kadın ve çocuk cinayetlerinin önüne geçmeliyiz. Doğru ve yanlış birer tanedir. İkisinin ortası yoktur. Absürt yönetim biçimi çağrıları, yaşadığımız dünya gerçeğini inkar etmektir. Bunun sosyal ve ekonomik yıkıma sebep olacağı unutulmamalıdır.

ÜLKEMİZİN GÜZELLİĞİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ
Business Life olarak, hukuk kuralları çerçevesinde her türlü fikre açık bir yayın politikasını benimsiyoruz. Her ay ülkemiz adına gerçekleşen güzel gelişmeleri sayfalarımıza taşıyıp, ekonomimizin daha da üst seviyelere nasıl çıkarılabileceğinin analizlerini yapıyoruz. Sizleri, ağustos sıcağından ve pandemi sıkıcılığından uzaklaştırmak adına yepyeni bir dergi ile buluşturduk. 

KAMUOYUNA IŞIK TUTACAK ARAŞTIRMALAR... 
Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu ile “Adil Yönetim Anlayışı” üzerine gerçekleştirdiğimiz röportajı keyifle okuyacaksınız. Koronavirüsü yok eden Philips UV-C’lerini anlatan Signify Ortadoğu, Türkiye, Afrika ve Pakistan (METAP) Bölge Başkanı ve CEO’su Göktuğ Gür söyleşisi çok ilginizi çekecek. Sektörleri pandemi sonrası nelerin beklediğinden, şirketlerin istihdamı nasıl koruyacağına; CMO'ların yeni dönemdeki yol haritasından, turizmde telafi mevsimine kadar, iş dünyamızın değerli birçok ismini ağırladığımız araştırmalarımız da bu sayımızda sizlerle.
Aklın ve bilimin ışığında, popülizmden uzak bir gelecek inşa etmek umuduyla...
Keyifli okumalar.

SEYFETTİN BAYRAM
BUSINESS LIFE GENEL YAYIN YÖNETMENİ

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.08.2020 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları