KADIN LİDER YETİŞTİREN BABALAR

Anne, sevgi ve şevkatle başımızı okşayanken; baba öğüt veren, yol gösterendir. Belki de bunun için onların sendelemesine, yıkılmasına pek tahammülümüz yoktur. Bazen hiç kolay değildir, mantık ve güvenin sembolü olmak. Hep dimdik ayakta durmak, örnek olmak gerekir. Tecrübe ve nasihatları yol aydınlatıcıdır. Evlatlar hayatı, çoğu zaman onların anlattıklarından öğrenir. Kız çocuklar ve babaları arasındaki bağ ise bambaşkadır. İletişimin kuvvetiyle elde edilen deneyimler, geleceği de şekillendirir. Tıpkı günümüzün kariyerli kadın liderleri gibi... Biz de Babalar Günü vesilesiyle, ülkemizin başarılı kadın liderlerini dinledik...

Uluslararası araştırmalar, kız sahibi iş insanlarının, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmekte mevkidaşlarına göre daha istekli olduğunu ortaya koyuyor. Yönetim tarzları değişirken, çalışanlarına daha olumlu bir yaklaşım sergiliyorlar. Tabii bunun topluma pozitif yansımaları da var. 

DİREKSİYONA ARTIK KIZ ÇOCUKLARI DA GEÇİYOR
Hâkim; ancak yanlışlığı şüphe götürmeyen görüşe göre; gelecek erkek çocukların varlığına bağlıydı. Erkek vâris yoksa çoğu kez damatlar devreye sokulurdu. Bu, kurumlar açısından önemsenen bir olguydu. Son dönemde yaşananlar ve gelişmeler, baskın olan bu anlayışın değiştiğini gösteriyor. Artık direksiyona kızlar geçebiliyor. Bu isimler, yönetimi babalarından devralan veya vefat üzerine koltuğa oturanlar... 

KARAKTERLERİ, YÖNETTİKLERİ ŞİRKETE YANSIYOR
Hızla yükselen ve erkek kardeşleri kadar etkinliklerini artıran kadınların sayısı, azımsanmayacak boyutta. Büyük şehirlerdeki holdinglerin yanı sıra, Anadolu’nun büyüme ve dünyaya açılma sürecine giren aile şirketlerinde de “kadın lider” düşüncesi yaygınlaşıyor. Onlar ise karakterlerini, temsil yüzü oldukları markaya yansıtmaya çoktan koyuldu. 

HULUSİ KENTMEN NEZAKETİ...
Yeşilçam’ın tatlı-sert halleriyle gönlümüze taht kuran “patron babası” merhum Hulusi Kentmen’dir. Bu rol en çok ona yakışır. Çoğu vakit fabrikatör, zengin baba olarak çıkar karşımıza. Yufka yüreğini sert bakışlarıyla gizlemez. Babacan tavırlarıyla, tabir yerindeyse “şeker” gibi bir adamdır. Pos bıyıklarının altında beliren gülüşünü çok severiz. Bu yıl 16 Haziran Pazar’a rastlayan Babalar Günü hasabiyle biz de iş dünyasının duayen babaları üzerine yoğunlaştık...

İZ BIRAKAN ÖGÜTLER...
Sözü; iş yapma biçimi, insan yönetimi, sosyal sorumluluk gibi birçok alanda babalarından etkilenen başarılı kadın liderlerlerimize bıraktık. Babalarının kendilerine nasıl rol model olduğunu öğrenmekle başlayan sorularımız, “Hayatınızda iz bırakan öğütleri neler?” ile devam etti. Nasihatlerin iş yaşamlarında hangi etkileri yarattığı konusunda bilgi sahibi olurken, babalara borçlu olunan karakteristik özellikler de sıralandı...

VEHBİ KOÇ VAKFI YÖNETİM KURULU BAŞKANI - KOÇ HOLDİNG YÖNETİM KURULU ÜYESİ / KOÇ HOLDİNG KURUCUSU, MERHUM VEHBİ KOÇ’UN KIZI SEMAHAT ARSEL:
HER VASİYETİNİ YERİNE GETİRDİK
Memleketine ve ülkesine çok bağlıydı. Her yapacağı girişimin, yeni işin Türkiye’ye katkısını ölçerdi. Üreterek para kazanılması gerektiğine inanırdı. Hayırseverdi, tutumluydu. 

Vehbi Koç’u her gün anıyor, hayatımızın her alanında onun bıraktığı izleri görüyoruz. Memleketimizin yetiştirdiği en önemli işadamı olma vasfı yanında hayır faaliyetlerinde de kendinden sonraki kuşaklara örnek teşkil edecek başarılara imza attı. Dürüst çalışır, vergisini muntazam öderdi.

TÜRKİYE’DEKİ SİVİL TOPLUMUN KADERİNİ DEĞİŞTİRDİ
Yeni Vakıflar Kanunu’nun çıkabilmesi için 1951’den itibaren tam 16 sene uğraştı. Başarıya da ulaştı. Birçok iş insanı kendisini örnek alarak ‘Özel Vakıflar’ kurdu. Bu sayede ülkemiz için önemli adımlar atılmış oldu. Bir bakıma Vehbi Bey, Türkiye’deki sivil toplumun kaderini değiştirdi. Vehbi Koç Vakfı, Türkiye’nin ilk ve en büyük özel vakfı olarak Avrupa ve Amerika vakıflarıyla iş birlikleri geliştirdi. Övüneceğimiz ödüller aldı.

‘ÇEŞMENİN SUYU HER ZAMAN GÜR AKMAZ’
Tecrübe ve görüşlerini ailesiyle, yakın çevresiyle, iş dünyasıyla ve gerektiğinde de kamuoyuyla paylaşmaya çok önem verirdi. “Benim anayasam şudur: Devletim ve ülkem var oldukça ben de varım. Demokrasi varsa hepimiz varız” ve “Bir memlekette özel sektör varsa, o memlekette demokrasi de vardır” derdi. “Büyük emeklerle kurulan bu müessesenin yaşatılması en büyük emelimdir. Bunun için sizler el birliği, iş birliğiyle hareket edin. Çeşmenin suyu her zaman aynı şekilde gür akmaz, azalabilir, hatta bir gün tamamen kesilebilir. Bütün harcamalarınızda dikkatli olmanız icap eder.” cümlesini kurardı. 

SAMİMİ, İLHAM VERİCİ, YOL GÖSTERİCİYDİ
Çocuklarına düşkündü. Samimi, ilham verici ve yol göstericiydi. Sıradışı bir zekâdan ve sıradışı bir yaşamdan çok şey öğrendik. Önemli durumlarda konuyu analiz eder, yol gösterir; fakat son karara karışmazdı. “Yanlış değerlendirmelerle, ters anlayışlarla, moral kırıcı hareketlerle, hatta size ağır gelecek suçlamalarla karşılaşabilirsiniz. Yaptığınız işin doğruluğuna inanıyorsanız, bunlar sizi sarsmasın, cesaretle yürüyün” derdi. Herhalde ben de iş hayatımı, sağlığım müsaade ettiği müddetçe sürdüreceğim.
Ülkemize fayda sağlama yolunda Vehbi Koç Vakfı’nın 50 yılda gerçekleştirdiği yatırım harcamalarının toplamı 1 milyar 355 milyon dolara ulaştı. Bugünün gençlerine, çalışanlarına, girişimcilerine, hayırseverlerine ilham verdi. Vehbi Koç’un her vasiyetini yerine getirebildiğimiz için mutlu ve huzurluyuz.

ALARKO HOLDİNG YÖNETİM KURULU ÜYESİ / ALARKO HOLDİNG KURUCUSU VE ONURSAL BAŞKANI, MERHUM İSHAK ALATON’UN KIZI LEYLA ALATON:
BEN ONUN ‘İDEAL İNSAN’ PROJESİYİM
Babam; insan sevgisi, paraya güç atfetmemesi, iyilik yapmanın manevi açıdan daha tatmin edici bir davranış olduğuna olan inancıyla rol modelimdi.

Vizyonumu genişleten iyi bir mentordu. Rol modelinizin bu kadar iyi olması, sizin de kendinizden çok şey beklemenize neden oluyor. İnsanın kendinden memnun olması, kendinden yana mutlu olması önemli. Ben de acımasızım kendime karşı. Ayrıca mükemmelliyetçiyim. Öyle olunca yakınımdakilerden de aynını bekliyorum.

PATRON ÇOCUĞU OLMAK ZORDUR
İş hayatı zorlu bir yolculuktur. Bu yolculuğa patron çocuğu olarak çıkmak çok daha zordur. Pek çok kişinin anlayamayacağı ve özdeşleşemeyeceği güçlükleri vardır. Patron çocuğunun, aile şirketinde değil, başka yerlerde çalışarak hayata atılması ona çok daha yararlı deneyimler kazandıracaktır. 

ONA NE KADAR ÇOK BENZEDİĞİMİ GÖRÜYORUM
İshak Alaton’un kızı olmanın büyük avantajları kadar bazı dezavantajları da vardı. Çünkü o çıtası yüksek bir insandı, benden beklentileri yüksekti. O nedenle hep sekizinci viteste olmanız gerekiyordu. Birlikte çalıştığımız için de her an tetikte olmalıydım. Hata yapmamalıydım. “Sürekli daha iyi olayım” diye kendimi geliştirmem beklendi. Ben aslında onun “ideal insan” projesiydim. Şimdi baktığımda, ona ne kadar da çok benzediğimi görüyorum. 

KARAKTERİME OLUMLU KAZANIMLAR SAĞLADI
Babam gibi biriyle olmak elbette karakterime çok olumlu kazanımlar sağladı. Bunların başında, ismimin saygın ve güvenilir olması, sözümün arkasında durmaya çok önem vermek geliyor.

YAŞAR HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKAN VEKİLİ / YAŞAR HOLDİNG KURUCUSU VE ONURSAL BAŞKANI SELÇUK YAŞAR’IN KIZI FEYHAN YAŞAR:
AZMİ, GİRİŞİMCİLİĞİ, DİSİPLİNİ, YOL GÖSTERİCİ OLDU
Gençlik ve okul yıllarım, babam Selçuk Yaşar’ın yoğun iş ortamlarında geçti. Pek çok deneyimi onun yanında yaşayarak öğrendim. 

Onun azmi, girişimciliği, disiplini ve çalışma hayatında önem verdiği tüm değerler, bana iş hayatımda yol gösterici oldu.

‘ALMAK KADAR VERMEYİ DE BİLİN’
Zorluklardan yılmamak, değişime inanmak, ekip çalışması, almak kadar vermeyi de bilmek babamın en önemli öğütleri arasındadır. İş hayatımda vizyoner olmak, değişime ayak uydurmak, hep öğrenmek, doğru olduğundan eminsek cesur kararlar alabilmek, ondan edindiğim özellikler.

FARKLI FİKİRLERİ DİNLERİM
Verimli çalışmak, farklı fikirleri dinlemek, topluma faydalı olmak, öğrendiklerimi genç nesillere aktarmak ve bunu sürdürülebilir bir yaşam felsefesi haline getirmeye önem veririm.

NG HOTELS YÖNETİM KURULU BAŞKANI / NG HOLDİNG KURUCU BAŞKANI NAFİ GÜRAL’IN KIZI HEDİYE GÜRAL GÜR:
SAKİNLİĞİMİ VE OLAYLAR KARŞISINDA ÇABUK YIKILMAMAMI ONA BORÇLUYUM
Acele karar vermemek ve müzakere etmek, iş hayatında hata riskini azaltıyor. Sevgili babam hayatımın en önemli rol modelidir.

Babamla aramızda çok özel bir baba-kız ilişkisi var. Onunla birlikte çalışmak da ayrı bir tecrübe tabi ki. İş hayatında ayrı, özel hayatta ayrı model olmuştur hep bana. Sadece bize değil, çevremize de etkisi oldu. Ondan ilham alan, onun öğütlerine başvuran pek çok arkadaşımız ve aile dostumuz var.

EN ÖNEMLİ ÖĞÜDÜ AİLE KAVRAMI ÜZERİNE
Her zaman aile birliğimizin kıymetini bilmemizi ve korumamızı ister. Aile bireylerinin birbirine sevgi ve saygısını çok önemser. Keza aile itibarı... Çocuklarımızı da bu şekilde yetiştirmeli, bu değerleri aşılamalayız. Mütevazı olmak da öğrettiği değerlerden. “Hayatta üç şeyi hazmetmek zordur: Makam, şöhret ve para. Bu üçü de adamı yoldan çıkarabilir. Aman evlatlarım dikkatli olun” der hep. 

‘İŞİ BİLENDEN DİNLEYİN’
Müzakereye inanır ve her daim bu yönde telkinde bulunur. Yeterince düşünmeden, istişare etmeden karar alınmasını istemez. Aceleyle alınan kararların zarar verme ihtimalini hiç bir zaman göz ardı etmez. Bir konu hakkında uzmanlarla bir araya gelip işi bilenden dinlemek de onun nasihati. Sanırım sakinliğim, olaylar karşısında çabuk yıkılmamam, babamdan aldığım en önemli özelliklerim.

KALE GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI / KALE GRUBU KURUCUSU VE ONURSAL BAŞKANI, MERHUM DR. H. İBRAHİM BODUR'UN KIZI ZEYNEP BODUR OKYAY:
ALDIĞIM EN BÜYÜK MİRAS, ONUN DEĞERLERİ
Babamın yanında, 3 yaşından beri fabrikaların içinde büyüdüm. Sanayiciliğin tutku, hizmet aşkı ve heyecanı; insanların hayatına dokunmak, sosyal faydayı önceliklendirmek olduğunu öğrendim.
 

Önümdeki rol modelden de gördüğüm şekilde şuna inanıyorum: Hayatta “Ben nereye geldim değil; hangi konularda öncülük yaptım, hangi alanlarda fark yarattım, kaç kişinin hayatına dokundum” diye sormak gerekiyor. 

İNSANLARIN HAYATINDA YARATTIĞI FARKI GÖRDÜM
Babamın insanların hayatında yarattığı farkı gördüğüm için bu anlayışı ben de benimsedim. Ondan aldığım en büyük miras, onun değerleri. Hayata bakışı, yerel değerleri küresel vizyonuyla harmanlaması, sosyal dokuyu önceliklendiren, insanların gelişimine imkân tanıyan yönetim anlayışı, bölgesel kalkınmayı teşvik eden girişimciliği... Ve ben buna sahip çıkmaya çalışıyorum.

ÜLKESİNE NASIL FAYDA SAĞLAYABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜRDÜ
O yaptığı her işte insanı önceliklendirir; insanlığa değer katmak için çevresine ve ülkesine nasıl fayda sağlayabileceğini düşünürdü. Bunu da en güzel, “İşletmeler görünürde en dünyevi organizasyonlar olsa da, onların yarattığı katma değer ve başarı, aynı zamanda manevi ilkelerin gözetilmesine bağlıdır” cümlesiyle ifade ederdi. Firmaların başarısını faaliyetlerinden elde ettiği bilançolarının yanı sıra topluma katkısıyla ölçerdi. Hayatı boyunca da bu anlayıştan hiç vazgeçmedi.  

ÖMRÜ ESER BIRAKMAKLA GEÇTİ
Rahmetli babamın dediği gibi zamanını heba edenlerden değil, eser bırakanlardan olmak lazım. Onun ömrü böyle geçti. Ve inşallah milletimize benzer bir fayda yaratmak bize de nasip olsun. İnsan hayatta mutlaka bir iz bırakmalı. Ve daha da önemlisi, bunu kendimizden sonraki nesillere aktarabilmeliyiz.

AKSOY HOLDİNG YÖNETİM KURULU ÜYESİ / AKSOY HOLDİNG KURUCUSU VE YÖNETİM KURULU BAŞKANI ERDAL AKSOY’UN KIZI BANU AKSOY TARAKÇIOĞLU:
KENDİME GÜVENMEYİ VE VAZGEÇMEDEN YENİDEN DENEMEYİ ONDAN ÖĞRENDİM
Babamın kararlı ve girişimci ruhu, eğitim hayatımdan itibaren beni oldukça etkiledi. Ortaokulda arkadaşlarım gezip, eğlenirken, ben onun gibi ofise gitmek, toplantılara girmek ve çalışmak isterdim.
 

Babam; çözüm odaklı ve işini tutkuyla yapan biridir. En zor zamanlarda dahi pozitif ve kararlı bakış açısını koruyarak, sağlam duruşunu korur. Başarılı olmak için çok çalışmanın ve emek vermenin ne kadar önemli olduğunu ondan öğrendim. 

‘EN BÜYÜK DERS HATA DEĞİL, DENEYİMDİR’
Geçmişte kriz zamanında, kardeşimle birlikte bir proje gerçekleştirmek istiyorduk; ancak yanlış bir karar verdik ve mali bir kayıp yaşadık. “Zor bir dönemde, büyük bir yanlış yaptık” diyerek, üzgün bir şekilde babama bunu açıkladık. Ancak kendisi, “Hayır, bu çok iyi oldu ve size bir hayat dersi verdi. En büyük ders; hata değil, deneyimdir” diyerek çok önemli bir öğüt verdi. Hata yapmamıza izin vererek, emek verip bir şeyleri elde etme keyfine varmış olduk.

CESARETLİ OLMAYI AŞILADI
Hayatta her şey planladığınız gibi gitmeyebilir. Başarmak; zamanla, sabırla, uzun vadeli perspektifle ve içinizdeki pozitif düşünceyi korumakla ilgili. Babam, zor durumlarla başa çıkmada, riskleri doğru yönetmede beni hep destekledi. Böylece, zor zamanlarda kendime güvenmeyi ve vazgeçmeden yeniden denemek için cesaretli olmayı ondan öğrendim. Çalışkanlığımı, kendimi devamlı geliştirme motivasyonumu ona borçluyum.

ORKA HOLDİNG KREATİF DİREKTÖRÜ - ORKA HOLDİNG YÖNETİM KURULU EŞ BAŞKANI HALİDUN ORAKÇIOĞLU’NUN KIZI BÜŞRA ORAKÇIOĞLU:
BABAM VE AMCAMLA BERABER ÇALIŞTIĞIM İÇİN ÇOK ŞANSLIYIM
Vizyoner, çalışkan ve akılcı bir mentorum olduğu için çok şanslıyım. Her gün farklı yönlerimi geliştirmemde, güçlü olmamda ve yere daha sağlam basmamda en büyük destekçim, babam.

Babam işine inanılmaz bağlı ve saygılıdır. Özverisi ve disiplini beni hayatım boyunca çok etkiledi. Günlük iş rutinimizde, kendisinden öğrendiğim birçok değerli anekdot oluyor. 

FARKLI İKİ ROL MODELİ GÖZLEMLİYORUM
İş hayatında birbirini tamamlayan, farklılıklarına saygı duyan, birbirlerini her zaman motive ederek daha ileriye gitmeyi hedefleyen farklı iki rol modeli gözlemleme şansım olduğu için de, bulunduğum ortamın değerinin farkındayım. Amcam (Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu) ve babamla beraber çalışıyor olmak benim çok yönlü gözlemler elde etmemi sağlıyor ki, bu iş hayatında çok önemli.

MASAMDAKİ KÜÇÜK KAĞITLARDA TAVSİYELERİNİ BULURUM
İş dışındaki her küçük sohbetimizde babamın yaşadığı deneyimler bana ışık tutuyor. Aslında verdiği birçok kıymetli nasihatin arasında en önemli olanı, başarının sadece çok çalışmaktan geçtiği... Bunun dışında ise masamda gün içerisinde babamın koydurduğu bir sürü küçük kağıt üzerine yazılmış tavsiyeler bulurum.
Babamın öğütlerinin hepsi benim için çok kıymetli. Her gün uygulamaya çalıştıklarıma gelince... Her şeyden önce bir konuya derinlemesine hakim olunabilmesi için dinlemenk çok önemli. Bir şey istişare edildiğinde eyleme dönüşmesi için süreci takip etmek gerekliliği de babamdan öğrendiğim. İsabetli kararlar alabilmek için işimize dair her konuya vakıf olmaya, her daim kendimi geliştirmeye gayret ediyorum.

HEDEFE ULAŞMADAKİ FEDAKÂRLIĞINI ÖRNEK ALIYORUM
Babam; çalışkan, azimli, iş yaşamında koyduğu hedeflere ulaşma doğrultusunda fedakârlık yapmaktan çekinmeyen bir karakterde. Benzer özelliklerimiz olduğu kadar farklılaştığımız noktalar pek tabii mevcut; ancak kendisinin sahip olduğu bu nitelikler, başarı için elzem. Dolayısıyla ben de bu yönlerini örnek alıyorum.

Seyfettin Bayram s.bayram@businesslife.com.tr
Mehmet Tufan editor@businesslife.com.tr


Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz