ŞİRKETLERİN İSTİHDAM KARNESİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'in, 10 Ocak 2020 tarihli açıklamasına göre; istihdam edilenlerin sayısı Ekim 2019'da, bir önceki yılın aynı dönemine göre 527 bin kişi azaldı ve 28 milyon 343 bin kişi oldu. Oran ise 1.6 puanlık düşüş ile %45.9 olarak gerçekleşti. Biz de bu resmi veriler ışığında sektörünün "en iyi yönetilen" şirketlerine odaklandık. "İstihdam yaratma ritmi nasıl devam ediyor?" sorumuzu "Yeni işe alımlar olacak mı?" izledi...

TÜİK, 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısının Ekim 2019’da, bir önceki geçen yılın aynı dönemine göre; 608 bin kişi arttığını ve 4 milyon 396 bin kişi olduğunu açıkladı. İşsizlik oranı 1.8 puanlık tırmanış ile %13.4 seviyesinde gerçekleşti. Sektörler baz alındığında; çalışan sayısı tarımda 270 bin, sanayide 30 bin, inşaatta 305 bin azalırken, hizmette 78 bin yükseldi.

GENÇ NÜFUSTA İSTİHTAM %32.8!
15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta ise işsizlik, Ekim 2019’da, bir önceki yılın aynı dönemine göre 3 puan artış ile %25.3 oldu. İstihdam ise 1.9 puan gerileyerek %32.8 olarak kayıtlara geçti. Bir başka üzücü gerçek de herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmayanlar, yani kayıt dışı çalışanlar. Onların payı, 1.2 puan artışla %34.9 oldu.

EN ÇOK VE YENİ İŞ İLANI YAYIMLANAN SEKTÖRLER...
Geride bıraktığımız 2019, 2018 gibi çok zor bir yıl oldu. Peki! 2020 nasıl geçecek? Bu sorunun yanıtını, istihdama yön veren dev şirketler şekillendirecek. Tekstil (22.121), Bilişim (21.843) ve Üretim-Endüstriyel Ürünler (17.853) en çok ve yeni iş ilanı yayımlayan sektörler oldu. 2020’nin ilk çeyreğinde istihdam piyasası normale dönüp, ilerleyen dönemde daha iyi olur mu? Karar vericiler, Business Life’a konuştu...


PANASONIC LIFE SOLUTIONS İK VE KURUMSAL GELİŞİMDEN SORUMLU İCRA KURULU ÜYESİ MUTLU KUTLU:
İSTİHDAM ARTIŞIMIZ 5 YILDA YÜZDE 30
Panasonıc’in, Türkiye’nin sahip olduğu büyüme potansiyeline olan yüksek inancı dolayısıyla yatırımlarımızı, ve istihdama olan katkımızı her geçen gün artırmaktayız.

Geçtiğimiz 5 yıl içerisinde %30 gibi önemli bir istihdam artışı gerçekleşti. Şirketimiz, 1 Nisan 2019 tarihi itibarı ile Türkiye’deki faaliyetlerine “Panasonic Life Solutions Elektrik Sanayi ve Ticaret A.Ş.” olarak devam ediyor. Bu önemli değişimle birlikte kaynaklarını ve faaliyetlerini, akıllı ve “güvenli yaşam” vurgusuyla geliştirmeyi ve yaşam alanlarının konfor ve kalitesinin artırılmasına yönelik çözümler sunmayı amaçlıyor.   

KATKIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ 
Bu değişim aynı zamanda, çok geniş bir coğrafyada başarıyla faaliyet gösteren şirketimizin, müşterilerimizin değişen ihtiyaçlarına yanıt verme ve gelişen teknolojiler doğrultusunda şekillenen yaşam alanları için "yenilikçi ürün ve çözümler" oluşturarak, katma değerli çözümler sunmayı hedeflediğini temsil ediyor. Panasonic’in köklü tarihinden alacağımız güç sayesinde, yaşam alanlarına konfor ve güvenlik teknolojilerini etkin bir şekilde entegre eden; kullanıcı dostu, toplumu destekleyen yaşam çözümleri sunacağız. Bu vizyon ve yaklaşımımızın doğal bir sonucu olarak, istihdama olan katkımızı da sürdüreceğiz.


SIGNIFY TÜRKİYE İK MÜDÜRÜ ZEYNEP DENİZ GEDİZ:
ŞİRKETİMİZE ÇEVİK YETENEKLER KATACAĞIZ

Signify olarak, istihdam yaratma ritmimizi her yıl, “stratejik iş gücü planlaması” dahilinde üç yıllık bir perspektifte belirliyoruz. Bu sürecin çıktılarıyla önümüzdeki dönemde stratejik büyüme inisiyatiflerimiz çerçevesinde dengeli ve odaklı bir istihdam ritmi izleyeceğimizi söyleyebiliriz. 
İşe alımda odağımız, özellikle nesnelerin interneti (IoT) ve bağlantılı teknolojiler ile sürdürülebilir büyüme platformlarındaki ivmemizi arttıracak satış ve pazarlama rolleri olacak. Yeni işe alımlar dahilinde, şirketimize agile (çevik) yetenekler katarak geleceği şekillendiren inovatif ürün ve çözümlerimizi müşterilerimizle ve paydaşlarımızla buluşturmaya devam edeceğiz.


MERCEDES-BENZ TÜRK İK DİREKTÖRÜ BETÜL ÇORBACIOĞLU YAPRAK:
YILDA 200 BİN BAŞVURU ALIYORUZ 
Son yıllarda teknoloji alanında artan yatırımlarımız ile en yoğun işe alım yaptığımız alanlar Ar-Ge ve IT (Bilgi Teknolojileri)... Proje yöneticileri, süreç danışmanları ve tecrübeli Ar-Ge mühendisleri, en çok işe alım gerçekleştirdiğimiz pozisyonlar.

İşe alımlarımızda, her fonksiyon için ihtiyaçlarımız doğrultusunda hareket ediyoruz. Açık pozisyonlarımız için yılda yaklaşık 200 bin başvuru alıyoruz. Bunlar içerisinde, IT ve mühendislik alanında tecrübeli adaylar yoğun. Genç arkadaşlarımızca oldukça ilgi gören staj programlarımız bulunuyor. Alımlarımızı, Uzun dönem staj programı PEP (Professional Experience Program), Summer Stars yaz stajı ve Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL) staj programı çerçevesinde yapıyoruz. 

BAŞVURU SAHİPLERİ İLE BİREBİR MÜLAKAT...
Üretim alanında da işe alımlarımız devam ediyor. Bu noktada, farklı model ve kaynakları kullanarak ilerliyoruz. Her salı ve perşembe, başvuruları kabul ediyor ve hepsiyle birebir mülakatlar gerçekleştiriyoruz. 2013’ten bu yana İŞKUR İşbaşı Eğitim Programları kapsamında farklı meslek dallarında programlar düzenliyor ve başarılı kursiyerlerimizi aramıza dahil ediyoruz. 
Kalifiye iş gücü ihtiyacımızın önemli bir kısmını kendi kaynaklarımızdan karşılıyoruz. MTAL’daki öğrencilerimiz, okullarının son yıllarında Teknik Eğitim Merkezimizde ve üretimin çeşitli iş istasyonlarında stajlarını tamamlıyor. Performans değerlendirmesi neticesinde uygun bulunanlar işe alıyor.


YAPI KREDİ İK VE ORGANİZASYON YÖNETİMİNDEN SORUMLU GENEL MÜDÜR YARDIMCISI HAKAN ALP:
1.000’DEN FAZLA İŞE ALIM 

2019’daki ritmimizi koruyarak 2020 yılında da 1.000’den fazla işe alım yapmayı planlıyoruz. Kurumsal ve ticari şubelere yeni mezun gençleri yetiştirmeyi amaçlıyoruz.

DİJİTALLEŞMEDEN YARARLANIYORUZ
“Yapı Kredi Digitalent Genç Yetenek Programı”nı, kuşakların değişen kariyer beklentileri doğrultusunda kurguladık. Bu kapsamda; dijitalleşme, farkındalık, proje yönetimi gibi çeşitli eğitimler sunuyoruz. Ayrıca öğrenciler, yöneticilerle tanışıp network kuracakları etkinliklere katılma fırsatı yakalıyor.
Genç yeteneklerin belirlenmesi noktasında dijitalleşmeden de yararlanıyoruz. Z kuşağının, yani üniversitede öğrenimlerine yeni başlayanların beklentilerini anlamak için düzenli araştırmalar ve analizler yapıyoruz. Sonuçlarına göre; onlara yönelik iletişimimizi ve uygulamalarımızı geliştiriyoruz. 


PEGASUS HAVA YOLLARI İK DİREKTÖRÜ DİLARA OĞUR:
1.000’E YAKIN EK İSTİHDAM YARATACAĞIZ

Pegasus Hava Yolları olarak, yaklaşık 6 bin 500 kişiye iş olanağı sağlıyoruz. Filomuzun büyümesi ve pazar ihtiyaçlarının artışına eş değer olarak, operasyonel pozisyonlar kritik hale geliyor. Dolayısıyla, 2020 yılında da operasyonel alımlarımız devam edecek. 
Şirketimizin büyüme planları doğrultusunda, yeni seneyle birlikte 1.000’e yakın ek istihdam yaratacağız. Genel müdürlük kadroları, tecrübeli ve tecrübesiz kabin memuru, misafir hizmetleri memuru, uçak yükleme işçisi, tecrübeli ve tecrübesiz pilotlarımız, uçak mühendisi alımlarımız yıl boyunca devam edecek.


SOCAR TÜRKİYE İK BAŞKANI SİBEL UĞUR:
YÜZLERLE YENİ İŞE ALIM YAPILACACAK
Türkiye’nin en büyük doğrudan dış yatırımcısı konumunda olan SOCAR’ın çalışan sayısı, son 2-3 yılda 3 binden 5 bin 300’e çıktı.

2019’da şirket olarak bir entegrasyon süreci yaşadık ve başarılı bir şekilde tamamladık. Çalışanlarımıza verdiğimiz “Kimse işini kaybetmeyecek” sözümüzün arkasında durduk. SOCAR gibi büyük bir grupta bunu başarmanın haklı gururunu yaşıyoruz. 

ÖNCELİĞİMİZ, İÇ ADAYLAR
Açılan rollerimizde önceliğimiz hep, iç adayları değerlendirmek oldu ve böyle de devam edecek. İçeride uygun ya da müsait aday olmadığında dış işe alıma yöneliyoruz. SOCAR Türkiye olarak yeni projelerimiz sürüyor. Önümüzdeki yıl Aliağa’da yeni petrokimya tesisimizin temellerinin atılmasını planlıyoruz. Bu, Aliağa’da istihdam artışı anlamına geliyor. Yeni yatırımla önümüzdeki 5 yılda yüzlerle yeni işe alım yapılacağını öngörüyoruz.


ORKA HOLDİNG EĞİTİM VE GELİŞTİRME MÜDÜRÜ GÜRAY KANLI:
KADROLARIMIZ BÜYÜME HEDEFLERİ DOĞRULTUSUNDA ARTIYOR

Global yolculuğumuz, 2020 yılında da ışık hızıyla devam ediyor. Bu doğrultuda Damat Tween ve D’S Damat markalarımız ile Gent’ten Neftekamsk’a mağaza açılışlarımız sürüyor. Büyüme stratejimiz, insan kaynağında da karşılığını buluyor. Perakende mağazacılık ve merkez departmanlarımızın norm kadroları, şirketimizin vizyonu ve büyüme hedefleri doğrultusunda artıyor.


ARKAS HOLDİNG İK DİREKTÖRÜ (CHRO) ŞENGÜL ATALAY:
SON 3 YILDA 1.800 KİŞİYİ İSTİHDAM ETTİK

İş yapış şeklimizde dijitalleşme ile birlikte verimliliği arttırırken, topluma sunduğumuz iş olanakları ile istihdama katkıda bulunmaya devam edeceğiz. Yatırımlarımıza paralel olarak son 3 yılda 1.800 kişiyi istihdam ettik. Çalışan sayımızda gerçekleşen ortalama 12%’lik artışı, benzer bir trend ile 2020 yılı işe alım politikamızda da sürdürmeyi hedefliyoruz.


VODAFONE TÜRKİYE İK’DAN SORUMLU İCRA KURULU BAŞKAN YARDIMCISI BÜLENT BAYRAM:
YÜKSEK POTANSİYELLİ GENÇLERİ KAZANIYORUZ

Yeni mezun işe alımlarımızı, Vodafone’un global ölçekte tüm ülkelerinde uyguladığı Discover Genç Yetenek Programı aracılığıyla gerçekleştiriyoruz. Program; yüksek potansiyele sahip gençlerin Vodafone’a kazandırılarak, lokal ve global kariyer olanaklarından faydalanmalarına, yoğun eğitim-gelişim yatırımlarıyla desteklenmelerine olanak tanıyor ve Vodafone Türkiye’nin yetenek havuzunu genişletmeyi amaçlıyor. 
Vodafone’un liderlik ekibinde görev alabileceğine inandığımız genç yetenekleri her yıl Discover Genç Yetenek Programı aracılığıyla Vodafone Türkiye ailesine dahil ediyoruz. Onlara DevOps, UX, Big Data, IoT, İş Zekâsı gibi rollerde geleceğin mesleklerini bugünden yaşatıyoruz. Bir yandan geleceği şekillendirirken, bir taraftan da dijitalleşmenin liderleri olabilecek gençleri keşfediyoruz.


İSTANBUL SABİHA GÖKÇEN ULUSLARARASI HAVALİMANI İK DİREKTÖRÜ AHMET HAKAN ARSLAN:
YENİ İŞE ALIMLAR PLANLIYORUZ

“İstanbul’un Şehir Havalimanı” olarak, süregelen uçuş sayıları ve doluluk oranına bağlı büyüme oranımız var. Bütçemizi ve kadrolarımızı, buna paralel oluşturuyoruz. Bu kadrolara alımlara devam edeceğiz. Önümüzde bizi bekleyen yeni projeler de bulunuyor. İhtiyaç dahilinde yeni işe alımlar planlayacağız. Ayrıca, yeni mezun adaylara yönelik bir işe alım programımız mevcut ve bu konuda çalışmalarımız olacak.


SAP GÜNEY AVRUPA, AFRİKA, ORTA DOĞU DİJİTAL HİZMETLER, İNOVASYON VE TÜRKİYE İK DİREKTÖRÜ HANDE GENÇ:
GENÇLERİN MESLEK EDİNMELERİNE KATKIDA BULUNACAĞIZ
SAP Türkiye olarak, 2001’den bu yana hep büyüyoruz. 2020’de de satış, danışmanlık, pazarlama, insan kaynakları, finans ve tüm destek birimlerde ek istihdam imkânı yaratacağız.

SAP’nin 180’den fazla ülkede faaliyeti mevcut. Sadece 20 ülkede SAP Geliştirme Merkezi var; bunlardan biri de Türkiye’de, 2013’te kuruldu. Teknopark İstanbul’da bulunan ve şu an 50 yazılım mühendisi ile hizmet veren merkez, 2020’de büyüyerek Türkiye’nin ve dünyanın yazılım ihtiyacına ülkemizde geliştirilen yazılımlar ile destek verilecek.

SAP-ÜNİVERSİTE İŞ BİRLİĞİ PROGRAMI
Son 10 yıldır, SAP-Üniversite İş Birliği Programımız ile öğrencilerin henüz üniversite okurken teknik beceri kazanmalarını ve birçok şirketin işe alımlarda yetkinlik olarak sıraladığı SAP eğitimini alarak mezun olmalarını sağlıyoruz. 2020’de hedefimiz, programdaki 40 üniversiteye yenilerini eklemek. 2018’de başlattığımız SAP Genç Yetenekler Programı, 3. senesine giriyor. Türkiye’nin çeşitli illerinde SAP danışmanları yetiştirmeye ve gençlerin mezuniyet sonrası meslek edinmelerine katkıda bulunmaya devam edeceğiz.


SAMSUNG ELECTRONICS TÜRKİYE İK DİREKTÖRÜ SEMRA ERGİN:
BİLGİLİ PROFESYONELLERİ BÜNYEMİZE KATACAĞIZ

Şirketlerin hedeflerini gerçekleştirebilmek için ihtiyaç duydukları önemli kaynaklardan biri de pek tabii ki, insan kaynağıdır. Rekabetin hemen her alanda kendini hissettirdiği bu resimde global düzeyde Samsung Electronics, 50 yılı aşkın bir süredir “Daha iyi bir dünya yaratma” vizyonunuyla hareket ediyor. Sadece sunduğu yenilikçi teknoloji ve ürünler ile değil, aynı zamanda geliştirdiği ve uyguladığı tüm kurum içi uygulamaları ile de başroldekilerden biri. 
Samsung Electronics Türkiye olarak amacımız; tüm kültürlerin ve jenerasyonların, kendilerini şirket kültürünün bir bileşeni olarak hissedebildiği ortak bir şirket kültürü yaratmak. Bu doğrultuda her zamankinden daha yetkin, daha vizyoner, inovatif ve bilgili profesyonelleri bünyemize katmaya devam edeceğiz.


NOVARTİS GRUP TÜRKİYE İK DİREKTÖRÜ DR. SENAY KIZILKAYA:
2 BİN 400 KİŞİYİ İSTİHDAM EDİYORUZ
Novartis olarak, 1950’li yıllardan bu yana Türkiye’de faaliyet gösteriyoruz. Yeteneğe yatırım yapmaya ve istihdam sağlamaya, ihtiyaca göre işe alımlara devam edeceğiz.

2019 itibariyle üretim tesislerimiz ve İstanbul Kavacık’taki genel merkezimiz ile birlikte 2.400 kişiyi istihdam ediyoruz. Türkiye’den 100'den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz.
Yenilikçi ve jenerik ilaçlar üretiyoruz. Ar-Ge çalışmaları bizim her sene büyük yatırım yaptığımız ve çok önem verdiğimiz bir alan. 2018’de, globalde Ar-Ge faaliyetlerine yaklaşık 9.1 milyar dolar aktardık. Türkiye’de klinik araştırmaların yaklaşık %25’ini biz yapıyoruz. Yine 2019’da, Türkiye’de 5 milyondan fazla hastaya ulaştık. “Genç Yetenek Keşif Programı” ile 1 yıl boyunca Novartis’te çalışmak isteyen genç yetenekleri işe alıyoruz. Sıklıkla şirket için mesleki rotasyonlar, yurt dışında kısa süreli görevlendirmeler ile mesleki gelişimlerine katkı sağlıyoruz.


GÜRMEN GROUP İK VE ORGANİZASYONEL GELİŞİM MÜDÜRÜ FATMA YILMAZ BAYRAM:
BİNLERCE KİŞİYİ İSTİHDAM EDİYORUZ
1970’li yıllardan günümüze istihdam yaratma konusunda hep öncü olduk. Hazır giyim-perakende, enerji, tarım-hayvancılık ve teknoloji olmak üzere farklı sektörlerde yaklaşık 2 bin kişiye iş olanağı sağlıyoruz.

Grubumuz; temelleri Avrupa’nın moda başkentlerinden Londra’da atılan ve “doğduğumuz topraklara yatırım” hedefi ile Kastamonu ve Karabük’teki fabrikalarımızın açılışıyla da Türkiye’ye uzanan ilham verici bir hikâyeye sahip. 30 yılı aşkın sürede yaklaşık 10 bin kişi ile, Kastamonu ve Karabük’te kendi alanımızda en yüksek istihdam sağlayan şirketiz. 

BÜYÜK BİR AİLEYİZ
Perakendede erkek moda markalarımız RAMSEY ve KİP ile son tüketiciye ulaşıyoruz. İnovasyon yatırımları, Ar-Ge faaliyetleri, kalitesi ve Türkiye’den dünyaya; sayıları 130’u bulan mağazaları ile büyük bir aileye dönüştük. 
Gökkale Tarım, Gürmen Teknoloji ve Maspo Enerji ile farklı sektörlere yatırım yapıyoruz. Yıldız Teknik Üniversitesi–Teknopark’ta faaliyet gösteren Gürmen Teknoloji hem kendi kaynaklarımızı yönetmek hem de bilgi ve deneyimlerimizi diğer şirketlere aktarabilmek adına 2018’de kuruldu. Her yıl büyüyor. Yenilenebilir enerjide, temelleri 2010’da atılan ve kendini dünyaya kanıtlamış Maspo Enerji jeotermal yatırımımız, 2017’den bu yana Manisa’da çok büyük bir istihdam kaynağı yarattı. Gökkale Tarım, kurulduğu 2006’dan itibaren binlerce kişiye iş olanağı sağladı.


KARİYER.NET GENEL MÜDÜRÜ FATİH UYSAL:
İSTİHDAM VE BÜYÜME, DAHA FAZLA SEKTÖRE YAYILACAK
2019, istihdam piyasası açısından durağan başlasa da, yıl boyunca yeni işe alımların temkinli ve istikrarlı şekilde ivmelendiğini gözlemledik. Bu hızlanma özellikle son çeyrekte kendini gösterdi. 

Son çeyrekteki yeni iş ilanları, 2018’in aynı dönemine göre %16 arttı. 17 bin 488 ile “Bilişim” en fazla yeni ilan yayımlayan sektör oldu. Yeni iş ilanı sayısını en çok artıran sektörler arasında, %30 ile “Havacılık” ilk sırada. Onu “Perakende” ve “Sigortacılık” takip etti.
Bu sektörlerin 2020 yılında da istihdam piyasasındaki büyümeyi sırtlayacağını öngörüyoruz. Eylülden beri yeni iş ilanı sayılarındaki artış, bu alanda 2019’u hareketli kapatacağımıza işaret etmişti. Bu pozitif gelişme; 2020’de, daha fazla sektörde gözlemlenecek...


Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz