​Gayrimenkul: Kişisel bir mesele

Her gün birçok inşaat firması, İstanbul’un farklı yerlerinde değişik projeler yaparken, hali hazırdaki konut açığına rağmen herkesin aklında aynı soru var: Satışlar ne olacak? Bu konuda yap-satçılarla, sat-yapçılar son yıllarda aynı endişeleri taşımaya başladı. Satışlar durgun geçmeye başladığı dönemlerde bunun ilk suçlusu satışçılar olur. Oysa ki satışçının tek başarı ölçüsü yaptığı satışlar değildir ve unutulmamalıdır ki gayrimenkul satın almak oldukça kişisel bir meseledir. Satışçıyı satışa ulaştıran ve bu kadar seçenek arasından müşteriyi satın almaya iten sebepler nelerdir?

BEĞENDİĞİN KONUTU SATIN AL

İçinde bulunduğumuz projelerden proje beğen döneminde, benzer mimariler ve lokasyonlar da fiyat rekabeti ve ödeme koşulları müşterinin o konutu satın alması için elbette ki başı çeken konulardan biri. Bu kadar benzerlik içerisinde insanı almaya iten en önemli dürtü ise ‘beğeni’. Herhangi bir kişi bütçesini ve şartlarını zorlayarak gerçekten beğendiği konutu satın alıyor. Seçenekler arttıkça ‘tamam bu’ dediğimiz yerler fazlalık gösteriyor. Bunun için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.

 Konut satışlarının brüt üzerinden yapıldığını düşünecek olursak metrekaresine kadar net sorgulanması gereken önemli bir nokta. Bir sürü ortak kullanım alanı genelde dairelerin brüt m2’si içine yedirilir, ancak yüzde 50-60 gibi net brüt arasındaki farklar ciddi farklılıklardır. Brütte nelerin o alana katıldığı iyice anlaşılmalı.

AİDATLARA DİKKAT

Kira öder gibi aidat ödememek için konut alırken aidatı sorgulamak ayrı bir önem taşıyor. Makul düzeyde aidatlar olmalı. Ve bu aidatların neleri kapsadığında dikkat edilmeli. Bazı aidatlara güvenlik, ısınma, ortak kullanım alanlarının temizliği dahilken, kimi aidatlara sadece bunlardan biri dahil olabilir. Otopark ise ayrı bir mevzu. Otoparkta kaç araçlık yere sahip olacağınız baştan belli olmalı. Projelerde genelde 2+1 ve üstü daire tiplerine iki araçlık yer verilir. Komşuluk ilişkilerinde en çok problem çıkaran konulardan birinin araba park yeri olduğu düşünülecek olursa bu konu sizin ve aileniz için ehemmiyet verilmesi gereken bir durumdur.

YATIRIM MI OTURM MU?

Ne amaçla konut arayışındayım? Bu kendimize sormamız gereken en önemli konu. Yatırım amaçlı mı oturum amaçlı mı? Yatırım amaçlı alıcıysak daha harfiyat aşamasına bile gelmeden konut almak avantajlıdır. Bina çıkmaya başladıkça kabası bittikçe ve tamamlandıkça kademe kademe fiyatlar artar. Oturum amaçlı alımlar ise bekleme süreniz, sabrınız ve bütçenizle alakalıdır. Her iki durumda da alacağınız yer size kazandırmalı ve sizi üzmemeli.

POTANSİYEL DEĞER ARTIŞINI ARAŞTIRIN

Hangi amaçla satın almaya niyetiniz olursa olsun ihtiyaçlarınızı karşılayan, beğendiğiniz ve bütçenize uygun bir yer olması bizim tercihlerimizin çıkış noktası olmalı. Asla kullanmayacağınız saunaya veya yüzmeyeceğiniz yüzme havuzu giderlerine para ödemek yerine, kendimize gerçekten neyi istediğimizi sormalıyız. Bütün bunları yaparken de sadece alacağımız konutu değil, bölgeyi ve bölgenin potansiyel değer artışını iyice araştırmak gerekir. Özellikle peşin dışı alımlarda uzun vadeli borçlanılacağı için finansman ve ödeme koşulları da sizin günlük hayat kalitenizi bozmayacak şekilde kurgulanmalı.

FİYATLAR NEDEN ARTIYOR?

Bu bahsettiklerimiz yan yana geldiğinde gayrimenkulün, satışçının gücünden çok almak isteyen kişinin ne istediğine bağlı olarak gelişen bir durum olduğu ortaya çıkıyor. Arsa fiyatlarının yükselmesi, inşaat maliyetlerinin büyük kısmının dolarla olması satış fiyatlarını etkilemekte. Bir ev almak için hayatlarının büyük kısmında çalışan insanların satın alma kararını verirken doğru soruları sorması çok önemli.