Gelecek daha da öngörülemez bir hal aldı

Geçtiğimiz ay, iş dünyasının en hayırsever lideri merhum Mustafa Koç’u ebediyete uğurladık. Merhuma Allah’tan rahmet, Koç ailesinin, değerli eşi Caroline N. Giraud Koç Hanımefendi’ nin ve bütün iş dünyasının başı sağ olsun. Mekanı cennet olsun.

Sadece ülkemizde değil, tüm dünyada örnek şirket gösterilen Koç Ailesi’nin 3. Kuşak üyesi olan Merhum Mustafa Koç’un başlattığı değişim ve gelişmeyi hangi strateji ve yünleriyle yapıtı. Vasiyeti ne idi. Mustafa Koç, dünyadaki ekonomik ve siyasi gelişmeleri değerlendirirken, Koç Topluluğu’nun geleceğine ilişkin de hayalleri ne idi… Değerli iş adamı Mustafa Koç’un “Gelecek daha da öngörülemez bir hal aldı” sözleriyle ifade ettiği beklentilerini sizler için yayınladık.

Şirketler, gelişmekte olan sektörlerdeki yatırımlarını daha da arttırdı. Bu da sektörde öne çıkmaya çalışan tüm firmaların daha nokta atışlı, seçici ve yoğun yatırımlar yapma yönündeki yönelimlerini gösteriyor. Alanında duayen yazarımız Atilla Zaimoğlu, bu ay sizin için hazırladığı “Yeni Dönemin Stratejileri” konulu araştırma dosyasında inovasyonun her geçen gün önemini daha da arttırdığını görüyoruz. Finans yazarımız Yaşar Dağlar’ın hazırladığı ‘’Bankalar Neye Bakıyor’’ konulu dosya çalışması, finans sektörünün ve kuruluşlarının bizim güvenimiz sayesinde ayakta kaldığını ortaya koyuyor. Farklı bir yönetici portföyü çizen Gökhan Öğüt, Teknoloji editörümüz Volkan Manav’ın sorularına içtenlikle cevap verdi. Fatih Keleş’in hazırladığı ‘’Dijital Dönüşüme Giden Yol’’ araştırma dosyası şirketlerin müşteri deneyimlerini zenginleştirmek, esnekliği artırmak, iş fırsatları sağlamak ve maliyetleri düşürmek için “dijital düşünmeleri” gerektiğini gösteriyor. Surgitate’nin kurucusu Doç Dr. Özge Akbulut, tıp ile mühendisliğin kesişiminde akademiden girişimciliğe uzanan örnek bir girişim hikayesini Start Up yazarımız Berrak Kutsoy’ a anlattı.

Dünya genelinde kadınların iş dünyasındaki yeri hala istenilen düzeyde değil ve gelecek 10 yıl içerisinde de işgücünde herhangi bir eşitlik mümkün gözükmüyor… Yazımı merhum Mustafa Koç’un sözleriyle noktalamak istiyorum.

‘‘Kadınsız toplum, yarınsız toplumdur’’ Mustafa V. Koç