‘Girişimcilik kariyer seçeneği olmalı’

Şirket Ortağım Melek Yatırımcı Ağı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Buldurgan, genç girişimcilere destek amacıyla kurduğu Şirket Ortağım’ı ‘Melek Yatırımcı’ya dönüştürdü. Türkiye’nin en büyük şirketlerinde yıllarca üst düzey yöneticilik yapan Buldurgan, profesyonel yöneticilik tecrübesinin meyvelerini herkesle paylaşıyor tabiri caizse. Geleceğin patronlarını ve girişimcileri o yönlendiriyor. Buldurgan 57 yıllık hayat hikayesini ve Melek Yatırımcı Ağı’nı anlattı.

-Şirket Ortağım’ı nasıl 'melek yatırımcı' ağına dönüştürdünüz? Hikayenizi dinleyebilir miyiz?

Uzun yıllar Türkiye’nin en büyük şirketlerinde üst düzey yöneticilik yaptım. Bu uzun yıllar boyunca hep iç girişimci/şirket içi girişimci (intrapreneur) olarak çalıştım. 57 yaşına geldiğim zaman ise profesyonel yöneticilikten ayrılarak kendi işimi ve girişimimi hayata geçirdim. Hazine Müsteşarlığının 2013 yılında yayınladığı BKS yönetmeliği kapsamında Türkiye’ de lisans alan ilk 8 kişi arasında yer aldım. Aldığım lisans ile birlikte ise girişimcilik ekosisteminin gelişmesi için bir melek yatırımcı ağı kurmaya karar verdim ve farklı sektörlerde uzun iş tecrübesi ve önemli iş kontaktlarına sahip 5 ortağımla birlikte ŞirketOrtağım Melek Yatırımcı Ağını kurduk. Şuan, rehberlik ettiğimiz girişimcilerle 40’dan fazla melek yatırımcı üyemizi bir araya getirerek yatırımcılarımızın girişimlere yatırım finansmanı, bilgi birikimi ve tecrübelerini aktarmalarını sağlıyoruz. Ayrıca; BKS mevzuatı kapsamında akredite bir ağ olarak yatırımcıların vergi muafiyetinden(Yüzde 75 veya Yüzde 100 oranında gelir vergisi muafiyeti) yararlanabilmeleri için melek yatırımcı lisans başvurusu hizmeti de sunmaktayız.

-Yatırımcı üyeleriniz bu dönemde hangi tür girişimlere ilgi duyuyor?

Yatırımcılarımız Hazine Müsteşarlığı tarafından yayınlanan yönetmelik kapsamındaki tüm sektörlere yatırım yapma olanağına sahipler. Biz de ağ olarak girişimleri incelerken sektör farkı ayırt etmeksizin potansiyeli yüksek tüm girişimleri değerlendirmeye almaktayız. Özellikle teknoloji, üretim ve ihracata dönük girişimler ilgi alanlarımız arasında. Genelde yazılım başvuruları çok fazla. Gönül ister ki yurtdışı ihraç şansı da olan donanım girişimleri de artsa.

GENÇ GİRİŞİMCİLERİN KURDUĞU KOBİLER DESTEKLENMELİ

-Sizce ülke olarak geleceğimizi nasıl yakalayacağız?

Ülkemizin geleceğinde bizi yarınlara taşıyacak iki önemli unsur var. Bunlardan birincisi iyi eğitim ve bu eğitim sonucunda girişimciliğin bir kariyer seçeneği olması. İkincisi ise genç girişimcilerin kurduğu yeni doğan KOBİ’lere sahip çıkmak ve onları olabildiğinde desteklemek. Ulusal marka, bölgesel güç ve global şirket olmalarına katkı sağlamak.

-Girişimcilik iklimi tam anlamıyla bu ülkede nasıl var edebiliriz?

Girişimcilik ekosistemi Türkiye’nin geleceğini belirleyecek kadar önemli bir kavram. Ancak bu kavram henüz daha çok yeni ve ülke olarak işin daha çok başındayız. Dünya’ya örnek olmak ve başarılı uygulamaları kıyaslamak (bencmarking) zorundayız. Daha yapılacak çok iş olduğuna inanıyorum. Yıllarca yeni nesli icat çıkarmayın başımıza diye yetiştiren bir toplumumuz şimdi ise gençlere hadi icat çıkarın diyoruz. Bu büyük değişim ve dönüşüm uzun yıllar alacak.

İnsanlar bu iklime nasıl hazır olabilir?

Türkiye ekonomisinin büyümesi, daha sağlıklı sosyal bir yapıya sahip olması için melek yatırımcılık ve girişimcilik çok önemli. Ancak bunun için yenilikçilik ve girişimciliğin önünün daha da açılması gerekmekte. Bu da ilk adım olarak üniversitelerin yanı sıra liselerde de eğitim, seminerler verilerek sağlanabilir. Lise döneminde ortaya çıkan parlak fikirler(tohumlar), üniversitelerin kuluçka merkezleri/teknoparkları sayesinde filizlenerek ve kalifiye mentor desteği de alarak yatırım aşamasında melek yatırımcı ağları ile sertifikalı fidan haline gelmelidir.

GİRİŞİMCİLER MUTLAKA AÇIK VE ŞEFFAF OLMALI

Girişimcilerimizin daha büyük yatırımlara ulaşmasını nasıl sağlayabiliriz?

Girişimlerin yatırım alma sürecinde değerlendirme kriteri önce girişimcinin kendisi ile başlar. Gözleri parlayan bir genç girişimci kolaylıkla öne çıkabilir. Ama yatırım alması için diğer önemli unsurda girişimcinin ekibi ve girişimin ölçek olarak ne kadar büyüyebileceğidir. Girişimcilere önerim mutlaka açık ve şeffaf olmalılar ve neden yatırıma ihtiyaç duyduklarını açıkça belirtmelidirler.  Açık sözlü ve dürüst davranmak, yatırımcıların gözünde bir artı kazanılmasını sağlayacaktır. 

Bunun yanı sıra; girişimci tepeye çıkıp en başarılı olduğu an muhakkak yeni bir stratejik hamle yapmak zorundadır. Girişimci başarı eğrisini yukarı doğru çizdi, kendini ve girişimini de kanıtladı, artık aşağı doğru inmemek için yeni bir stratejik hamle yapmalıdır ki daha büyük yatırımlar alabilsin. Bu anlayış çerçevesinde büyük yatırımlar alan iyi girişimlere örneklerimiz maalesef henüz çok yok ama umarım kısa sürede çok yol kat edeceğiz.