Hobiler üretim değerlerini nasıl artırıyor

Yenilikçi iş organizasyonları, tüm çalışanların katılımını, aynı vizyonu paylaşmalarını ve içinde oldukları ortamdan mutlu olmalarını gerektirir. Bizde bu sayımızda insana kıymet veren şirketlerin bütünlüğünü pekiştiren proje ve aktiviteler işledik.
07 Aralık 2017

​İşyerinde insanın duyguları sermaya kadar önemli mi?

Artan otomasyon ve robotların iş hayatındaki rolünün güçlenmesine paralel olarak insanların iş süreçlerinden dışlanacağı kaygıları da artıyor. Pek şirketlerde çalışan insanların duyguları sermaye kadar kıymetli midir?
05 Kasım 2017

Esnek ve Yenilikçi İK Uygulamaları

Şirketlerin büyümesiyle beraber geliştirilen tüm insan kaynakları uygulamalarında hedef çalışan mutluluğu ve tabi ki verimlilik..
07 Ekim 2017

Yöneticilerin yüzde 95’i önce imaj diyor

İK Yönetimi ve Yönetici Anketi’ne göre, yöneticiler çalışınlarından şirketin imajını korumasını, çalışanlar ise yöneticilerinden destek ve fırsat vermesini bekliyor.
03 Mayıs 2017

“Türkiye’nin en iyi insan kaynakları uygulamaları”

Başarılı şirketlerin İK alanında her zaman en önemli gündem maddesi olarak “Yetenek, Elde Tutmak ve Sürdürülebilir Bağlılık” olarak öne çıkıyor. ‘Türkiye’nin En iyi İK Uygulamaları’na sahip şirketlerden Unilever, Vodafone, Ford Otosan, EnerjiSA, Kiğılı, LCWaikiki, Pegasus, VİKO by Panasonic ve İpekyol..
05 Nisan 2017

Türkiye’nin en başarılı 50 kadın IK lideri

Türkiye’nin 50 kadın İK liderine göre, İnsan Kaynakları yönetimi şirket ve holdinglere çalışan temininden ibaret bir iş değil. Yenilikçi, stratejik düşünen, başarı ve mutluluğu birlikte kucaklayan çalışanların hayata kazandırmak onların işi.
29 Mart 2017

​2017 yılında hangi mesleklerin yıldızı parlayacak?

‘Mesleklerin de modası olur mu?’ demeyin. Çünkü popüler meslekler her sene değişiyor. Her yıl 730 bin yeni mezunun işgücüne katılmaya hazırlandığı Türkiye’de, revaçta olan meslekler hem kurumlar hem de şahıslar nezdinde her sene değişiyor.

Türkiye’nin devleri yetenek ve dinamizm avında

Türkiye'nin en büyük holding ve şirketlerinin insan kaynakları yönetim tecrübesi sadece kariyer odaklı değil. Genç yetenekleri bünyesini katan şirketler izledikleri yöntem ve sorumluluklarını anlattı.