ATATÜRK’ÜN MODERN DURUŞU, İŞ DÜNYASINDA YAŞIYOR

Liderler, birden çok özelliğini Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e borçlu… Demokrasiyi tam anlamıyla uygulama noktasında şirket içi adalet ve cinsiyet eşitliğine büyük önem veren tanınmış iş insanları, modern duruşlarını yansıtırken de Ulu Önder’in izinden yürüyorlar. Vefatının 80. yıl dönümünde Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk’ü saygı, minnet ve rahmetle yad ederken, ondan öğrendiklerini de BUSINESS LIFE’e anlattılar…
10 Kasım 2018

MERCEDES-BENZ TÜRK’ÜN AR-GE PLANI

Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, bünyelerindeki AR-GE merkezleriyle Türkiye’de yenilikçi teknolojiler ürettiklerini ve bunları ihraç ettiklerini söyledi. Oluşturdukları istihdam imkânlarıyla ülke ekonomisine her şartta katkıda bulunmaya devam ettiklerine dikkati çeken Sülün, 50 yıllık faaliyetleri ışığında icraatlarından söz ederken, gelecek stratejilerine de BUSINESS LIFE aracılığıyla kapı araladı…
10 Kasım 2018

CEO’NUN FIRSAT PENCERESi

Fırsat, bir kişinin yaptığı işte çok iyi ve şanslı olmasıdır. Bunu değerlendirecekseniz hazırlıklı olmak, apansız yakalamaktan daha olumludur.
13 Eylül 2018

“Canla başla çalışıyoruz”

“Ege Bölgesi dünyanın tescilli jant üretim merkezi oldu. Biz de bu büyümenin lokomotifi olmaktan gurur duyuyoruz”
28 Haziran 2018

“Hedefimiz, herkes için her yerde fırsat eşitliği”

“Hedefimiz dünya çapında çeşitlilik ve eşitlik oranı en yüksek şirketlerden biri olmak. 180 yılı aşkın köklü bir geçmişe sahibiz. İş dünyasında ender rastlanan bu başarıya, çeşitliliğe verdiğimiz öneme borçluyuz.”
28 Haziran 2018

“Türkiye Otomativ Sanayinin İtici Gücüyüz”

“Ford Otosan, ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’ araştırmasına göre 2017 yılında üretimden satışlarda 22,7 milyar liralık geliriyle Türkiye otomotiv sektörünün en büyük sanayi kuruluşu oldu.”
27 Haziran 2018

“Markalarımızı ayrı operasyonda yöneteceğiz”

Doğtaş ve Kelebek markaları birbirinden ayrıldı. Görevine, kendisine bağlı iki genel müdürle devam edecek olan Doğtaş Kelebek Mobilya CEO’su Ersin Serbes, yapılan organizasyon değişikliğini anlattı…
27 Haziran 2018

Meriçten Ailesi’nde baba oğul ilişkileri

Ferko’nun yöneticileri Ferit & Gökçe Meriçten bize iletişimlerini, Gökçe Meriçten, babası Ferit Bey’den neler öğrendiğini anlattı. Baba-oğul, Ferko’nun bundan sonraki liderlik planlarına da açıklık getirdi. İşte sohbetimizden satır başları…
27 Haziran 2018

‘Babam, adeletli olmayı aşıladı’

Rahmetli dedem 1906’da Mersin Ticaret Odası’na kayıtlı ilk esnaflardan biri. 1906 yılında başlamış bu işe. Rahmetli babam ise üniversite okumuş ve sonra profesyonel hayata atılmış ama kısa sürede o da esnaflığa başlamış. Ben de dükkanın içinde büyüdüm diyebilirim.
27 Haziran 2018

‘Babam hayatı doğru yaşamayı öğretti’

Kiğılı CEO’SU Hilal Suerdem, 1991’de annesiyle birlikte trafik kazasında kaybettiği babasının kendisine kattığı değerlerden söz etti. Tecrübeleri ışığında kızı ve oğluna dair öğütlerinden bahsetti.
27 Haziran 2018

Babam, ‘kendinize inanın’ der

Saran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran, Darüşşafaka’dan mezun olan, devlet bursuyla ABD’ye giden ve orada annesi Geraldine Saran ile tanışan babası Özbek Saran’ı anlatırken maziye ışık tuttu…
27 Haziran 2018

‘Dedemin ve babamın itibarına özendim’

BM Yayın Grubu İcra Kurulu Başkanımız Seyfettin Bayram, merhum babası Zübeyir Bayram’dan öğrendiklerini, bunun girişimci kimliğine nasıl yön verdiğini anlattı…
27 Haziran 2018

Liderler babalarından neler öğrendi?

Lider işadamları, en iyi nasihati, tarihe yön veren babasından ya da öğretmeninden almıştır… Öğrenme yolculuğunda bunların rolü büyük. Çünkü onlar ilk rol modeller. Bu öğütler pek çok CEO ve patronun başarısının da temelini oluşturuyor.
27 Haziran 2018

‘Türk Turizminin markalaşması için çaba sarf ediyoruz’

Demsa Group’un turizm yatırımları arasında, Pera Palace Hotel, eski Maçka Oteli arazisindeki The St. Regis İstanbul var. Kardeş şirket Mediasa’nın çatısı altındaki World Travel Channel ve Tatilsa da Demsa Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Demet Sabancı Çetindoğan’ın gururu…
19 Mayıs 2018

‘İşletmeleri, işletme koçluğu kavramı ile tanıştırdık’

Ayşegül Akşak, ActionCOACH’u Türkiye’ye getirme fikri oluşunca bunu ortakları Özge Toraman ve Gülnur Değer ile kolları sıvadı. Türkiye’de ‘İşletme Koçluğu’ kavramı hiç bilinmezken, sabotajcı görüş ve düşüncelerin etraflarını sardığını hatırlatan Akşak, 30 Ocak 2013’teki lansmanla aydınlattıkları yolu nasıl çizdiklerini anlattı…
19 Mayıs 2018

‘Exclusive bir yolculuk sunuyoruz’

‘Akıllı yolculuk uygulaması’ PROGO, hizmet verdiği şehir sayısını 9’a çıkardı. Kurucu ortak Kerem Serkan Çoban, PROGO’nun, dünyadaki dijital dönüşümün bir parçası olarak görülebileceğine işaret etti.
19 Mayıs 2018

‘Ülkemizin geleceğine inanıyoruz’

“350 milyon ABD doları tutarındaki 5 yıl vadeli ve sabit faizli ‘Eurobond’umuz, yatırımcılar nezdinde üç katın üzerinde taleple karşılandı.”
19 Mayıs 2018

Değişime hızlı ayak uyduran şirketler ayakta kalacak

Eticaret Merkezi, Türkiye’nin dijital dönüşümüne öncülük etmek ve bu sayede ülkenin küresel arenada rekabet gücünü arttırarak toplumsal fayda sağlamak amacıyla kuruldu. Eticaret Merkezi CEO’su Merter Özdemir, bu ekosistemin kurulması ve bilinirliği için yaptıklarını anlattı...
19 Mayıs 2018

‘Digital Signage rekabette fark yaratır’

Mağaza, restoran, banka, kuaför, fastfood veya sinema, kısacası her yerde karşımıza çıkan dijital ekranlar, hem o marka hakkında hem de günlük hayata dair haber ve bilgi veriyor.
19 Mayıs 2018

‘Sektör bizi takip ve taklit ediyor’

Sefamerve CEO’su Mehmet Metin Okur, projeyi 2012’de kız kardeşi Oya Okur Erciyeş’le birlikte hayata geçirdiklerini söylüyor. Yola, “Anadolu topraklarından çıkan, dünyanın bildiği, tüm muhafazakâr kesimi giydiren bir milli markamız olmalı” düşüncesiyle çıktıklarını dile getiriyor.
19 Mayıs 2018

‘Yabancıya ucuz, yerliye pahalı efsanesini yıktık’

Prontotour, yurtdışı turlarına getirdiği yeniliklerle adından söz ettiriyor. Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran’a göre; tatilin amacı farklı bakış açıları edinmek suretiyle bir yenilenme olmalı. Onaran, ürünleriyle de trend yaratacaklarına inanıyor.
19 Mayıs 2018

‘Türk yatırımcılar Condo Hotel sistemini sevdi’

Otel odalarının bireysel yatırımcıya satılması ve kiralamadan gelen gelirin paylaşılması anlamına gelen ‘Condo Hotel’ konsepti, büyük rağbet görüyor. LEAD Consulting Group CEO’su ve Heafey Group Uluslararası Pazarlama Direktörü Emer Onur sistemi anlattı.
19 Mayıs 2018

‘Ülkemizi en iyi şekilde temsil ediyoruz’

Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet T. Nane, istikrarlı ve sağlıklı bir şekilde büyürken, Türk sivil havacılığının gelişimine de katkı sağlamayı amaçladıklarını belirtti.
19 Mayıs 2018

‘Hedef, 2025’e kadar en az 30 ülkede 100 tesis’

Rixos Hotels, misafiri memnun edecek, harika bir deneyimle yaşadıkları yerlere dönmelerini sağlayacak ürünlere sahip. Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, yüksek miktarda para harcamaya hazır kişilere ulaşmanın yollarını açıkladı.
19 Mayıs 2018

‘Akımları takip ediyoruz’

NG Hotels, daha niş bir alan olan welness konusunda uzmanlaşmayı tercih ediyor. NG Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür, Sapanca ve Afyon’da yer alan destinasyon spa otellerinde, rakiplerinden farklılık gösterdiklerinin altını çiziyor.
19 Mayıs 2018

‘İş hacmimizde artış sağlayacağız’

Yerli otel zinciri Elite World Hotels, ülke içinde ve yurtdışındaki yatırım ataklarıyla dikkati çekiyor. Elite World Hotels Satış Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Emel Elik Bezaroğlu, 2018 turizm sezonuna dair belirledikleri hedefler ve yeni dönemle ilgili beklentilerine açıklık getirdi.
19 Mayıs 2018

Turizm liderlerinin sezon stratejileri

Türkiye’nin turizmde ciddi bir başarı yakaladığını dost-düşman herkes kabul ediyor. Bunda, otelcisinden tur operatörüne, hava yolcusundan seyahat acentasına kadar üç sacayağında mücadele verenlerin önemli katkısı var.
19 Mayıs 2018

‘Ekonomi, sürdürülebilir ivmeye kavuştu’

Konutder Başkanı, Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, TÜİK büyüme rakamlarıyla ilgili şunları söyledi : “Birinci çeyrekte 5,4, ikinci çeyrekte 9,4, üçüncü çeyrekte 11,3 ve dördüncü çeyrekte 7,3 büyüme sağladık."
11 Nisan 2018

“Bu yıl yurtdışında da ofis açacağız”

Geliştirdiği bulut tabanlı CRM ve İnsan Kaynakları uygulamalarıyla şirketlere, bulut tabanlı, özelleştirilebilir ve entegre çözümler sunan Ofisim, kuruluşunun ikinci yılında 3 binden fazla şirkete ulaşma başarısını gösterdi.
11 Nisan 2018

“Sektörümüze yön veriyoruz”

‘‘Geçtiğimiz seneyi yüzde 13 büyüme ile kapattık. Bu ivmenin devam edeceğini vurgulamak isterim. 2018 yılında yüzde 20 büyüme hedefleyerek sektördeki mevcut konumumuzu koruyacağız.’’
11 Nisan 2018

İstanbul’u girişimcilik merkezi haline getireceğiz

TOBB, TİM, Habitat ve Endeavor Türkiye konsorsiyumuyla zafere ulaştıklarını anlatan Ali Sabancı, kongreyi, Türkiye’nin girişimci gücünü uluslararası platformda sunmak adına önemli araçlardan biri olarak nitelendirdi.
11 Nisan 2018

Şirketler inovasyonu paydaşları ile nasıl paylaşıyor?

Ülkeler artık geleceklerini Ar-Ge yatırımları, teknolojik yenilikler ve sanayide dönüşümler üzerine kuruyor. Ülkemizde de Ar-Ge çalışmaları her geçen gün artıyor. Bunda başarılı olan şirketle, oluşturdukları değeri yatırımcılar, müşteriler ve kullanıcılarla paylaşıyor.
11 Nisan 2018

CFO’lar neden büyük veri analitiği ve iş zekasına odaklanıyor?

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY’nin finans liderlerinin görev ve sorumlulukları bakımından geçirdiği dönüşüme ışık tutan CFO’nun DNA’sı II raporuna göre; Türkiye’deki CFO’ların %69’u, kurumun taleplerini karşılama ve yönetimin bilgilendirilmesinde büyük veri analitiği ve iş zekâsının önemli bir rol oynayacağını düşünüyor.
11 Nisan 2018

50 Doğa Dostu Şirket

Sürdürülebilirliği ana faaliyetlerinin ayrılmaz bir parçası olarak kabul eden ‘50 DOĞA DOSTU ŞİRKET’ araştırmamızda liderler, doğayı ve doğal varlıkların korunmasını hedefleyen çalışmalarına dair sorularımızı yanıtladı…
11 Nisan 2018

​Şirketlerin pazarına yön veren 30 Kadın CMO

Türkiye’de mesleki başarılarının ötesinde kendi sektörleri için birer rol model olarak öne çıkan kadın CMO’lar marka ve pazarlama alanları başta olmak üzere iş dünyasında fark yaratıyorlar.
29 Mart 2018

“Büyük veri, pazarlamanın vazgeçilmezidir”

Anahtar priz ve aydınlatma ürünleri başta olmak üzere sektöründe pazar lideri Panasonic Eco Solutions Türkiye’nin Kurumsal Marka Yönetim Direktörü Aysel Daysal Özaltınok, sektörün pazarlama stratejilerine yön veren en iyi kadın CMO olarak listemizdeki yerini koruyor. ‘Şirketler için BigData’yı (Büyük Veri) kullanmak olmazsa olmaz” diyen Daysal Özaltınok şunları söyledi:
13 Mart 2018

“Kadınlar, güneş gibi sonsuz bir enerji kaynağı”

Kadınların sanayide yer alması ve mühendislik alanında çalışması yönünde onları cesaretlendirmek üzere “Kadın Mühendislerle, Var Gücümüzle” projesine destek verdiklerini belirten Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, iş yaşamı ve sosyal girişimlerini anlattı.
13 Mart 2018

“Yönetim Kurullarına giren Kadınlar rol model oluyor”

Bu yıl listemizde 8 basamak yükselen Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üye Suzan Sabancı Dinçer, “Şirketlerin yönetim kurulunda kadınların yer alması diğer kadın yöneticileri hem motive ediyor hem de cesaret veriyor. Bu anlamda rol modelleri oluyor” dedi.
13 Mart 2018

“Kadınlar hayata 1-0 yenik başlıyor”

Zade Vital Genel Müdürü Beril Koparal, dijitalleşmenin birçok şeyi kolaylaştırdığını ancak olumsuz yanları olduğunu da ifade ederek, “Aynı ev içerisinde farklı odalarda sosyal medyada oyalanmaları başladı. Bir kadın olarak biliyorum ki, kadınlar hayat 1-0 yenik başlıyor. Kadının hem anne olup evle ilgilenmesi aynı zamanda da iş hayatında başarılı olması bekleniyor.” dedi.
12 Mart 2018

“Bilgiye paylaşmaya inanıyoruz”

Bahçeşehir Okulları Genel Müdürü Özlem Dağ, 50. yılını kutlayan global eğitim markası Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumlarının bir üyesi olarak bu tecrübeden aldığı güçle Türkiye’de 21. yüzyılın eğitimini yaygınlaştırma misyonunu üstlendiklerini söyledi.
12 Mart 2018

“Çalışan kadın toplumsal gelişimi hızlandırıyor”

Türkiye’de kadın istihdam oranının erkeklerin istihdam oranının yarısından az olduğunu belirten Danone Türkiye Entegrasyonu Genel Müdürü Gamze Çuhadaroğlu; “TÜİK verilerine göre Türkiye’de kadın istihdam oranı yüzde 27,5 iken, erkeklerde bu oran yüzde 65 seviyesinde. Yani her 100 kadından yalnızca 27’si iş hayatına dahil oluyor’’ dedi.
12 Mart 2018

“Egoya saygı duymuyorum”

Allianz Türkiye CEO’su Aylin Somersan Coqui, iş hayatında pozitif düşünmenin ve işin ehli ile çalışmanın önemine vurgu yaptı.
12 Mart 2018

“Kadının iş hayatına girişine katkıda bulunuyoruz”

Türkiye'de 43 yıldır faaliyet gösteren Citibank’ın ilk Türk ülke başkanı Serra Akçaoğlu, banka olarak özellikle kadın çalışanların gelişimine yönelik eğitim ve programlar düzenlediklerini söyledi.
12 Mart 2018

“Meraklı bir liderim”

Wunderman İstanbul CEO’su Sanem Oktar, değişen iş modellerini ve teknoloji iyi takip ederek bunu işe uygulama ve müşterilerin lehine problem çözer hale gelmenin önemine vurgu yapıyor.
12 Mart 2018

“Öğrenmeye büyük bir tutkum var”

Bu yıl ‘’Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO’su’’ listemizin zirvesinde yerleşen General Electric Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan M. Özsoy, ‘’Değişim ve bilgiyi de işe adapte edebilme esnekliği sayesinde yaptığım işte istediğim sonuçları alabiliyorum’’ diyor.
12 Mart 2018

​“3 sektöre odaklanacağız”

‘’2018’i Doğtaş Kelebek için ihracat yılı ilan ettik. Yenilenebilir bio enerjideki yatırımlarımızı önemli ölçüde tamamladık. Ağustos ayında kentsel dönüşüm projesi ile lansmana çıkacağız”
26 Şubat 2018

​“Sektörümüze yön vermeye devam edeceğiz”

Banka olarak başarılı bir yılı geride bıraktıklarını söyleyen Akbank Genel Müdür Hakan Binbaşgil, “Küresel düzeyde olumlu büyüme oranları gözlemledik, bu yıl ekonomimiz de yüksek büyüme oranlarına ulaştı." dedi..
26 Şubat 2018

​“Kaliteye önem veren müşterilerimizle büyüteceğiz”

​“Küresel rekabet, sektörümüzde hizmet ve yetkinliklerimizi çeşitlendirmemizi gerektiriyor. Otomoti ve eğitim alanında olduğu gibi enerji ve bankacılık alanında kaliteli müşterilerimize büyümek istiyoruz”
06 Şubat 2018

​CEO’ların teknolojiyle ilgili stratejisi neden değişti?

Otomotiv, bankacılık, sigorta, sağlık, perakende, teknoloji, enerji ve telekomünikasyon olmak üzere 11 kilit sektörü CEO’ları yıkıcı teknolojilerde inisiyatif alarak büyüme stratejilerine odaklandı? Peki neden?
05 Şubat 2018

Sektörüne ilkleri kazandıran şirketler

Markalar müşterilerine değerliyi ve farklıyı vermeli. Türkiye’de ilkler hep müşteri beklentisini aşabilen bu yenilikçi girişimciler eliyle gerçekleşti. Marka ve katma değer oluşturanların yol haritalarını araştırdık.
05 Şubat 2018

“Hızlı büyüme sürsün istiyoruz”

2018’de olumlu küresel konjonktürün devam ettiği, gelişmiş ülkelerde para politikası normalizasyonunun kademeli olacağı, küresel risk algısının, gelişmekte olan ülkelere yönelik risk algısına ve fon akımlarına destek vermeye devam edeceğini öngörüyoruz.
26 Ocak 2018

“Her alanda iyiyi hedefliyoruz”

Sinpaş, 44 yıllık uzmanlığı ve deneyimi ile ticari gayrimenkulde de ulaştığı başarısını global ölçekte de kanıtlamaya devam ediyor.
26 Ocak 2018

“Sürürülebilir kalkınmayı finanse ediyoruz”

“Yurtdışı fonlamamızını yüzde 62’si esnaf ve KOBİ’lerin desteklenmesi, enerji verimliliği yatırımlarına gidiyor. 192 milyon TL’lik yeni kredi ile de sürdürülebilir kalkınmayı finansa edeceğiz.”
08 Ocak 2018

CEO’ların 2018 ajandasında neler var?

Türkiye’nin en büyük holdinglerini yöneten CEO’ların yeni yıl ajandaları ve büyüme tahminlerini araştırdığımız yeni yılın ilk dosyasında 2018 yılına ilişkin öngörü ve yatırım planlarını masaya yatırdık.
05 Ocak 2018

‘‘Mali disiplinden taviz yok’’

​Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı; “İstanbul’u uluslararası hava taşımacılığının önemli bir merkezi haline getirme yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz”
09 Kasım 2017

Eşref Zeka: “İş yapış şeklimizi geliştirdik”

​ ‘’Müşterilerimize bütünsel hizmet vermek için çalışıyoruz. Bu anlayışla yola çıkarak, iş yapış şeklimizi geliştirdik. Birçok farklı sektörde uçtan uca çözüm sunar hale geldik.’’
05 Kasım 2017

Emlak liderlerin yatırım ajandasında ne var?

Emlak sektörünün en büyük oyuncularının gündeminde 2017 satışlarını sürdürmek var. Peki! Bu yılın satış rakamları geçen yılı geçer mi? Bugün aynı anda onlarca projeyi bir arada yürüten liderlerin yeni yılda beklentileri ne doğrultuda?
04 Kasım 2017

Panasonic Türkiye Azerbaycan’da liderliği hedefliyor!

100. yaşını kutlayacağı 2018 yılında elektrik anahtar ve priz sektöründe global pazar lideri olmayı hedefleyen Panasonic, bu hedefine ulaşmak için gerçekleştirdiği aksiyonlarına her geçen gün bir yenisini ekliyor.
15 Ekim 2017

Şirketlere itibar kazandıran stratejiler

İtibar günümüz dünyasında en önemli sermaye. Yatırım ve istihdam odaklı büyüyen Türkiye devlerinin ana gündemi de kazandıkları ‘kurumsal itibar’ ile ekonomiye daha çok katkı sağlamak.
07 Ekim 2017

Türkiye’nin en sosyal 500 şirketi

Sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle birlikte, iletişim stratejilerini baştan aşağı değiştirdiğini söyleyebiliriz. Geldiğimiz nokta itibarı ile sosyal medyanın, markalara teknik ve ölçülebilir bir iletişim boyutu kazandırdığını da söyleyebiliriz.
06 Ekim 2017

Gücümüzü ekonomimizin doğrusunda kullanıyoruz

93 yaşına giren Türkiye İş Bankası, Türkiye’nin en güçlü bankalarından biri olarak ekonomiye ayakta tutuyor. Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, bankacılığın 2001’den sonra geçirdiği değişim sayesinde bugünkü krizlere ve yeniliklere açık hale geldiğini kaydetti.
08 Eylül 2017

Murat Ülker Global bir organizasyonu nasıl kurdu?

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, 8 yılda her markasıyla global bir dev haline gelen şirketinin büyüme stratejilerini, bisküvi, çikolata ve şekerleme işlerinin biraraya gelmesiyle oluşturdukları global organizasyonu anlattı.
08 Eylül 2017
Web Tasarım