Kartallar yüksekten uçar

İstanbul Kartal, konut sektöründe yerli yabancı bütün yatırımcıların gözdesi haline geldi. 480 bin kişilik ilçe Anadolu yakasının  geleceğinde konut, işyeri ve gayrimenkul sektöründe zirveye oynuyor.

Kartallar yüksekten uçar; Türk insanı için 80’lerde bir dizi veya taraftarı için Beşiktaş’ı akla getirse de bugünlerde benim için İstanbul’un Kartal ilçesindeki projeleri ifade ediyor. Ortalama 480 bin kişinin yaşadığı bölgede özellikle E5 ve Cevizli bandında çok katlı büyük projelere rastlamaktayız. Sektörün önde gelen inşaat firmalarından Teknik Yapı, Mesa, Anadolu Gayrimenkul, Rönesans’ın projelerinin yanında Ritim İstanbul, Kartal Wings gibi Arap ortaklı projelerde bölgede dikkat çekiyor. İstanbul’un en eski ilçelerinde Kartal ve ince bir hatla ayrılan Maltepe kentsel dönüşüme girmesiyle beraber inşaatçıların gözbebeği oldu.

ANADOLU YAKASININ GELECEK 10 YILI

Bu bölgeye yapılan yatırımlar Kartal’ın Marmara havzasında, Anadolu yakası içerisinde önümüzdeki 10 yılda ne kadar büyüyüp, gelişeceğinin önemli bir göstergesi. Toplu taşıma ve kolay ulaşım olarak yapılan metro yatırımı, 12 kilometrelik sahil yolu, Sabiha Gökçen’e yakınlığıyla bölge hali hazırda değer kazanmış vaziyette.

Bölge bandına Küçükyalı-Tuzla arasına baktığımızda ise Türkiye İş Bankası, Turkcell, HSBC, Şişecam gibi şirketlerin departman merkezlerinin buralarda konumlandırıldığını görmekteyiz. Kuzey Marmara Otoyolu, Çanakkale Boğaz Köprüsü ve İzmit Körfez Geçişi projeleriyle bölgenin yoğunluğu ve bununla beraber buraya gelecek olan kurumsal şirketlerle sosyolojisi de elbette değişecek. Burada sanayi alanlarının boşaltılması da bölgenin çehresinin düzelmesi açısından oldukça etkili.

SEKTÖR ÖNCÜLERİNİN TERCİHİ KARTAL

İnşaat sektörünün büyük oyuncuları Kartal’ın gelişeceği konusunda hemfikirler ve burada hizmet etmek için projelerini ardı ardına geliştirmekteler. Teknik Yapı iki yıl sonra tamamlanacak olan DeluxiaPark projesiyle dikkat çekmekte. Teknik Yapının bu bölgedeki ikinci yatırımı olan projede konutlar ve ofisler mevcut. Metrekaresi 7000-8500 tl bandında olan proje, iki kuleden oluşuyor.

AND’DEN AVANTAJLI ÖDEMELER

Kartal’ın en ilgi uyandıran projelerinden birisi şüphesiz AND Gayrimenkul tarafından yapılan AND Pastel. 1200 konut, ofis ve ticari birimlerden oluşan proje 2018 Haziran’da teslim. 1+1 daire tiplerinin 360 bin tl’denbaşladığı daireler şu an Yüzde 5 peşin, yüzde 15’i 2018'de ödemeli, kalanı ilk taksidi 2019'da başlayacak şekilde ödeme planıyla sahip olunabiliyor.

KİLER KORDONBOYUNDA

Kiler Gyo’da iki projesiyle bu bölgede yer alıyor. Referans Kartal ve Referans Kartal Kordonboyuprojeleri sahile yakın ve biraz daha içeri merkezde konumda olan iki proje. 1+1’den 5+1’e kadar farklı daire tipleri mevcut olan Referans Kartal projesinde 451 adet konut bulunmakta. Fiyatlar ise 425.000 tl’den başlıyor. Aynı zamanda farklı kampanya tipleri mevcut. Referans Kartal ise 17 katlı tek blok olarak inşa edilmekte 94 daire ve 11 ticari birimden oluşuyor.

TESLİM PROJELERDE ROYALGARDEN ÖNDE

Hemen teslim projelere baktığımızda ise ilk sırada Royal Garden’i görmekteyiz. 22 katlı iki bloktan oluşan projede 374 konut yer almakta. Proje sosyal alanlarıyla da dikkat çekmekte. Dap Yapı ise mimari konsept projeleriyle bu bölgede yer almakta. Cevizli’ye ilk yatırımı yapanlardan biri olarak hız kesmeden bu bölgedeki varlığını devam ettiriyor. 

YABANCI YATIRIMCININ DA GÖZDESİ

Anadolu yakasında müşteri olarak Araplar henüz yatırım yapmaya başlamışken, inşaatçı bazında Mazaya’nin yaptığı Ritim İstanbul ve Umran Yapı-Amad Gayrimenkul ortaklığındaki Kartal Wings yine bölgedeki büyük projeler olarak dikkat çekiyor. Bu da bölge açısından oldukça iyi bir haber olarak nitelendirilebilir. Yalova’ya özellikle deniz ulaşımıyla yakınlığı, Sabiha Gökçen’in olması ve bölgenin huzurlu ve sakin oluşu yabancı yatırımcı içinde yer edinmek açısından bölgenin yükselen değer olduğunun göstergesi.