Konut alıcısı ne ister?

Türkiye veri işleme merkezine göre ülkemizde 150 milyon adet tapu sahibi var. İster yatırım, ister oturum amaçlı ister başka sebeplerden dolayı olsun gayrimenkul sahibi olmak hemen herkes için çok önemli. Tapuların dağılımına bakacak olursak on tapunun altısının sahibi erkekler. Konu gayrimenkul olunca cinsiyet farketmeksizin herkesin bazı hayalleri ve gerçekleşmesini istediği beklentileri var. Bu istekler ise günümüz piyasa koşullarıyla her zaman bağdaşamayabiliyor.

FARKLI FİNANS VE ÖDEME KOŞULLARI ÖNE ÇIKTI

Örneğin geçtiğimiz iki yıldaki finansal ödeme kampanyalarında on yıla kadar banka kredisiyle borçlanma seçeneği gündemdeydi. 2017 sonbaharında az peşinat verip, 2018'de küçük bir ara ödeme yapmak ve 2019'da ödemeye başlamak ise diğer finansal ödeme seçeneği oldu. İnşaat şirketlerinin kendi bünyelerinde yaptıkları kampanyalarsa her zaman vardı ve var olacaktırda. Bu seçenekler herkesin bütçesi ve elbetteki tercihiyle alakalı ama verilere baktığımızda; tüketicinin üç-beş yıl arasında ödemeyi bitirmek istediği ortaya çıkmakta. Konut kredi faizlerinin %1,10 civarında olduğu bugünlerde on yıl yani 120 ay borçlanmak yerine maksimum altmış ayda krediyi kapatmak konut alıcısına çok daha cazip gelmekte.

MUTFAK FERAH, YATAK ODALARI BÜYÜK OLSUN

Konutlar yapılırken tüketiciyi finansal ödeme seçenekleri dışında satın alma tercihine yönelten farklı unsurlar var. Örneğin, kadınlar için mutfağın büyük ve ferah olması her zaman önemlidir ancak verilere baktığımızda insanların en çok yatak odalarının büyük olmasını istedikleri ortaya çıkmakta. Diğer taraftan insanların evinde genelde olmayan ama en çok olmasını arzu ettikleri bölümün çamaşır odası ve ikincil önemli olarakta depo olmasını istedikleri anlaşılmakta. Bunlar satın alma tercihlerinde karar almayı hızlandıran unsurlardan.

Son yıllarda yapılan projelere baktığımızda ise birçoğunun mimarisi ve teknik donanımıyla müşteriye hitap ettiğini görüyoruz. Tüketicinin ihtiyaçlarına cevap veren projelerinse doğru ödeme seçenekleriyle diğerlerine oranla çok daha hızlı satıldığını görmekteyiz.

TEK VE YETKİLİ KİŞİ İLE MUHATAPLIK ÖNEMLİ

Diğer taraftan özellikle konut satın alırken insanlar tek yetkili kişiyle muhattap olmak istiyorlar. Bu gayrimenkul sektörü için çok önemli ve bir o kadar da eksik noktalardan biri. Genelde satış uzmanı veya satış danışmanı ünvanıyla çalışan kişilerin çalıştıkları şirketlerde sürdürülebilirlilik olarak çok stabil olmadıklarını görmekteyiz.

 Satın alma kararı her ne kadar kısa sürede verilse de artan proje sayısı, rekabetin ve arzın fazlalaşmasıyla süreç daha uzun zamana yayılmakta. Bu sebeple satış departmanı aslında işyükünün büyük kısmını taşımakta. Müşteri içinse aldığı hizmetten memnun kaldığı aynı kişiyle muhatap olmak kritik bir konu.

TÜKETİCİ ARTIK DAHA BİLİNÇLİ

Bütün bunlar konut müşterisinin son yıllardaki tercihleri için hassas konular. İhtiyaçlar aynı kalsa da pazar şartları, ekonomik koşullar ve sektör dinamikleri farklılık göstermekte. Bunları gözeten firmalar başarılı olmaya devam edecekler. Tüketici ise çoklu arz seçenekleri içerisinde artık çok daha bilinçli ve ne istediğini biliyor.