‘Turizmde çeşitliliği esas alıyoruz’

Limak Otelleri, Türkiye’de yakaladığı başarıyı yurt dışına da taşıtı. Limak Cyprus Deluxe Hotel, KKTC’de açıldı. Makedonya’da inşaatına başlanan Limak Üsküp 2019’da hizmete girecek. Çıtayı yıllardır yukarıya nasıl taşıdıklarını aktaran Limak Hotels and Resorts Genel Koordinatörü Kaan Kavaloğlu, önümüzdeki yatırımlarından söz etti. 

Bir önceki yıla göre yüzde 30 büyüme öngörüyoruz. 2018 iyi gözüküyor fakat 2014 rakamlarına ulaşabilmek için en az iki seneye daha ihtiyacımız var. Memnun edici gelişme ise Türk bayraklı, finansal yapısı güçlü tur operatörlerimizin Avrupa pazarına da girmeleri... 
YATIRIMLARI HER BÖLGEYE YAYMALIYIZ
Hedef, İstanbul ve Antalya dışında ülkemizin içinde yeni turizm destinasyonları yaratarak, yeni yapılacak yatırımları bu bölgelere yöneltmek olmalı. Biz de bu doğrultuda çalışıyoruz. Spor, kongre, termal, kış turizmi gibi alternatif turizm şekillerinin yanında daha spesifik çeşitlendirmeye de gitmeliyiz. Engellilere ve yaşlılara yönelik bir arz yaratmalıyız. Eğitim sektörünü turizmle bir araya getirmeliyiz. Deniz, kum, güneş turizmini kültür turizmiyle birleştirdiğimizde daha büyük başarı ortaya çıkacak.
35 MİLYON TURİST BEKLİYORUZ
Bu yıl turist sayısının 35 milyona yaklaşacağını tahmin ediyoruz. İlk üç aylık rakamlar da umut verici. Gelir 30 milyar doların üzerinde gerçekleşecek. Paketli turların sayısının artması ve erken rezervasyonun yurt içinde gelişmesi elimizi çok güçlendirecek. İç pazarı sadece kriz dönemlerinde değil, her zaman ciddi bir potansiyel olarak değerlendirmek zorundayız.
FRANSA VE POLONYA PAZARI FAVORİLERİMİZ
Almanya ve Rusya’ya bağımlı kalmamız bu ülkelerle yaşanabilecek siyasi, ekonomik olumsuz gelişmelerden çok hızlı etkilenmemize ve büyük kayıplara yol açıyor. Avrupa’yı ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinin potansiyelini farklı devletlere yaymalıyız. İngiltere pazarı Türkiye için Brexit sonrası çok dev bir potansiyele sahip olacak. Hâlâ pound fiyat uygulamamız fırsat. İskandinavya pazarı, Hollanda gibi geri gelecek. Fransa ve Polonya ise yeni favorilerimiz. Ukrayna kısa bir durgunluğa girecek ama İsrail ve Orta Doğu güçleneceği için bunun olumsuzluklarını hissetmeyeceğiz. 
KKTC’Yİ MAKEDONYA’DAKİ OTEL İZLEYECEK…
Limak International Hotels&Resorts olarak 8 otel 6 bin 500 yatak kapasitemizle, öncü gruplardanız. Limak Cyprus Deluxe Hotel’imizi KKTC Bafra bölgesinde Şubat 2018’de açtık.600 odalı bu tesisimiz KKTC’nin en iddialı oteli. Yeni yatırımımız Makedonya’da inşaatına başladığımız 200 odalı Limak Üsküp 2019’da açılacak.
ANTALYA’DA, %75’İ YURT DIŞINDAN...
Özellikle Antalya’daki Limra, Arcadia, Atlantis ve Lara %75 yurt dışı, yüzde 25 iç pazardan misafir ağırlıyor. Limak Termal’de ise durum tam tersi. Misafirlerinin yüzde 80’i iç pazar geri kalanı yurt dışından. Şehir otellerimizde dönemsel farklılıklar oluyor. Eurasia ve Ambassadore toplantı-seminer turizminde ididalı oldukları halde özellikle yurt dışından gelen iş insanları tarafından çok tercih ediliyor.
HEDEFİMİZ, DENGELİ ŞEKİLDE BÜYÜMEK
Son derece dinamik ve girişimci bir yapımız var. Fırsatları değerlendiriyoruz. Mersin’de yeni bir turizm alanı ilan edilmişti. Burada da golf konseptinde yeni yatırım planlarımız bulunuyor. Amacımız turizmde tek bir pazara bağlı kalmadan dengeli şekilde büyümek.