BODRUM'DAN İSTANBUL'A KITALAR ARASI BİR TANITIM

57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından, 10-17 Nisan 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Ülkemizin en önemli tanıtım güçlerinden biri olan Tour of Türkiye ?Tarihe, Doğaya Saygı...? mottosuyla gerçekleştirilecek.


Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu:
Tarihi zenginliklerimize ve doğal güzelliklerimize vurgu yaptık
Dünyanın ilk ve tek “Kıtalararası Etaplı Bisiklet Yarışı” olan 57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu öncesinde çok heyecanlıyız. Ülkemizin yüz akı organizasyonlarından biri.

Kapsamlı ve titiz şekilde hazırladığı parkurumuz çok olumlu yorumlar aldı. Bu doğrultuda gördüğümüz ilgiden ve katılımcı takımların kalitesinden çok mutluyuz. Bu yıl parkur rotalarımızı belirlerken, hem ülkemizin tarihi zenginliklerine hem de doğal güzelliklerimize vurgu yapmaya özen gösterdik. Ayrıca bir yeniliğe daha imza attık. Anadolu'yu Avrupa'ya bağlayan iki köprüden geçecek (1915 Çanakkale Köprüsü ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü) ve Türkiye’nin stratejik konumuna, ulaşım ağı altyapısına dikkati çekeceğiz.

TARİHİ BİR ETAP: GELİBOLU

Bisiklet sporu ve ülkemiz adına gurur kaynağımız TUR’un Gelibolu etabı, 57. Piyade Alayı Şehitliği’nde sona erecek. Bu sayede, 1915'te, Anzak Çıkarması’nı durdurması ve verdiği büyük kayıplar ile efsaneleşmiş 57. Piyade Alayı ile Çanakkale Deniz Zaferi’ni anacağız. Bu toprakların ülkemiz için değerini spor vesilesiyle vurgulayacağımız tarihi bir etap olacak.

Tour of Türkiye’nin yenilenen etap parkuru:
10 Nisan: Bodrum-Kuşadası
11 Nisan: Selçuk (Efes)-Alaçatı
12 Nisan: Çeşme-İzmir (Karşıyaka)
13 Nisan: İzmir (Konak)-Manisa (Spil)
14 Nisan: Manisa-Ayvalık
15 Nisan: Edremit (Akçay)-Eceabat (57. Alay Şehitliği)
16 Nisan: Gelibolu-Tekirdağ
17 Nisan: İstanbul-İstanbul

KUPA, NFT FORMATINDA
Pek çok ilkin gerçekleştirileceği TUR’da, kupa NFT formatında hazırlandı. Böylece sadece Türkiye’de değil, dünya bisiklet camiasında da bir ilke imza atıldı. Lider formalarını kazanan sporcular da genel klasman ödüllerini NFT olarak alacak.

Yayın Editörümüz Mehmet Tufan, Türkiye’de en fazla etap kazanan bisikletçi olan efsane Alman sprinter Andre Greipel ile...

“Hatıra Ormanı” AÇILIŞI 

Yarıştan bir gün önce Bodrum’da “57. Uluslararası Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Hatıra Ormanı”nın açılışı yapılacak. Buraya, bisikletçilerin parkurda kat edeceği mesafe kadar tohum topu da bırakılarak ülkemizin orman alanlarının rehabilitasyonuna katkı sağlanacak.

TUR, TRT ve Eurosport’tan canlı yayınlanacak. Yüzlerce TV kanalının ve medya kuruluşunun yakından takip edeceği yarış, özel içerikler ile en uzak coğrafyalarda bile çok yakından izlenecek.