SABANCI'DAN ÇİN'DEKİ YAZ DAVOS'UNDA TÜRKİYE'YE DAVET

Dünya ekonomisindeki sorunların, jeopolitik gelişmelerin ve yeşil dönüşüme ilişkin yol haritalarının tartışıldığı Çin'deki Yaz Davos'una katılan Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Cevdet Alemdar, global iş insanlarının dikkatini Türkiye'ye çekmeyi başardı. Alemdar, Çin'deki Yaz Davos'unda global iş dünyası liderlerini Türkiye'ye yatırıma davet etti.

Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum – WEF) tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve kamuoyunda Yaz Davos’u olarak bilinen Yeni Şampiyonların Yıllık Toplantısı, 27-29 Haziran tarihlerinde Çin’in Tianjin şehrinde gerçekleşti. “Girişimcilik: Küresel Ekonominin İtici Gücü” temasıyla toplanan ve bu yıl 14’üncüsü düzenlenen zirvede, kamu, özel sektör, sivil toplum ve akademi dünyasından yaklaşık 1.500’e yakın katılımcı hazır bulundu.

KÜRESEL TEDARİK ZİNCİRİ

Dünya ekonomisindeki sorunların, jeopolitik gelişmelerin ve yeşil dönüşüme ilişkin yol haritalarının tartışıldığı toplantılarda, Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Cevdet Alemdar, Türk iş dünyasını temsil eden isimler arasında yer aldı. Etkinlik kapsamında düzenlenen “Orta Koridoru Gelecekten Korunaklı Hale Getirmek” (Making the Middle Corridor Future-Proof) panelinde konuşan Cevdet Alemdar, Doğu, Batı coğrafyaları arasındaki tedarik zincirinin küresel ekonomideki öneminin altını çizerken, Türkiye’nin bu zincirde üstlendiği kritik role dikkat çekti.

TÜRKİYE’NİN ROLÜ

Pandeminin de etkisiyle dönüşümü hızlanan küresel tedarik zincirinde, Türkiye’nin başta Avrupa pazarı olmak üzere, dünya ekonomisi için çok daha önemli bir rol üstlendiğini ifade eden Cevdet Alemdar, “Dünya refahı ve ekonomisi sürdürülebilirlik ve dijitalleşmeyle yeni bir düzlemde hızla dönüşüyor. Bu dönüşüm sırasında çeviklik ve müşteriye yakın olmanın önemi her geçen gün artıyor. Böyle bir konjonktürde Asya ve Avrupa arasındaki stratejik konumu, girişimci yapısı ve güçlü sanayi altyapısıyla, Türkiye dünyada önemli bir rol üstleniyor.

“GİRİŞİMCİLİK İŞ KÜLTÜRÜMÜZ”

Türkiye’nin son dönemde küresel inovasyon endekslerinde ve patent başvuruları gibi girişimcilik göstergelerinde üst sıralara tırmanması, ülkemizde girişimciliğin bir iş kültürü olduğunu ortaya koyuyor. Tüm bunlar, Türkiye’nin önümüzdeki dönemde yazabileceği yeni başarı hikayesinin de anahtarı. Ben buradaki tüm uluslararası yatırımcılarımızı da bu başarı hikayesinin bir parçası olmaya davet ediyorum. Eminim ki, dünyayla bütünleşmiş bir Türkiye’nin ortaya koyacağı başarılar, ekonomik kazanımların ötesinde insanlık olarak daha yeşil, sürdürülebilir, refahını artırmış, iklim değişikliği ve yapay zekanın getirdiği riskleri çözmüş bir dünyada var olmamıza değerli katkılar sunacaktır. Türkiye’nin sizlerle birlikte başarısı dünyanın başarısına katkı sağlar” dedi.

SABANCI HOLDİNG SANAYİ GRUP BAŞKANI CEVDET ALEMDAR
“TOPLULUK VAADİMİZDEKİ GİBİ TÜRKİYE İLE DÜNYAYI BİRLEŞTİRİYORUZ”

“KÖPRÜ GÖREVİ ÜSTLENDİK” Sabancı Topluluğu şirketleri, Türkiye ekonomisinin itici gücü. Türkiye’nin Asya ve Avrupa arasında üstlendiği köprü görevinin bir benzerini biz de Sabancı Topluluğu olarak, Türkiye ve dünya arasında gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

KÜRESEL ADIMLAR Öncü girişimlerle Türkiye ile dünyayı birleştirmek, Sabancı’nın Topluluk Vaadi. Bu hem Türkiye sınırları içinde hem tüm dünyadaki yatırımlarımızla gerçekleşiyor. Brisa, Kordsa ve Temsa gibi sanayi grubu şirketlerimiz, ‘Dünya’nın Sabancı’sı’ vizyonuna uygun şekilde, Endonezya’dan Amerika’ya Tayland’dan Brezilya’ya küresel alanda attığı adımlarla hep birlikte daha iyi bir gelecek kurmak için çalışıyor. Buralardaki organizasyonlarımız kendi ülkelerinde çalışılacak en iyi işyerleri seçiliyor. Dünyada da mutlu, parlak insanlarla çalışıyoruz.

ODAĞIMIZ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK Buralarda kurduğumuz teknoloji merkezleriyle ülkemizdeki Ar-Ge merkezleri arasında ortak projeler yaparak inovasyon gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmalarımızın odağındaysa sürdürülebilirlik ve bunu gerçekleştirebilecek çevik, birbiriyle konuşan, karşılıklı öğrenen ve bundan değer yaratan yapılar kurmak var. Sürdürülebilirlik hedeflerine hizmet ederek dünyamızın ve insanlığın geleceğine katkıda bulunuyoruz. Ülkemiz ve dünyamız için böylesine önemli bir sorumluluk üstlenmiş olmaktan da büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz.