AHMET GÜNEŞTEKİN'İN KİTAP TUTKUSU

Mehmet TUFAN

Dünyanın çeşitli yerlerinde sergiler açan ünlü ressam Ahmet Güneştekin, hem bu dönemde okuduğu hem de zamandan bağımsız önerdiği kitapları paylaştı. *Kaynak: Damla Karakuş / Gazete Oksijen


OKUNMASINI ÖNERDİKLERİ

- KİMSECİK ÜÇLEMESİ
Yağmurcuk Kuşu & Kale Kapısı & Kanın Sesi

Kimsecik bir üçleme. Yaşar Kemal’in benim için en etkileyici yapıtlarından. Korkunun insanın benliğini parçalarken, bu insanlık durumundan nasıl büyük bir trajedi doğduğunu anlatır. Bu korkuya yenik düşmeyerek, onun üstüne yürüyen sadece çocuklardır. 
“Yağmurcuk Kuşu”, bir cinayetin yarattığı korkuyla şekillenir. “Kale Kapısı”nın kahramanları, iyilik ile kötülüğün buluştuğu iki insandır. “Kanın Sesi”nde çocuk korkuya inat sevgiyi yeşertirken, onun yol arkadaşı, kendini sürekli yeniden yaratan doğadır. Kimsecik üçlemesi, korkunun anlatısıyla başlar ve bitmez tükenmez bir arayışın ve daha güzel bir dünya özleminin anlatısına dönüşür. Yaşar Kemal’i okumanın, beni büyüten, bana sabırlı olmayı, beklemeyi, vazgeçmemeyi öğreten ve kendimi değerli hissettiren bir tarafı var.
Yazar: Yaşar Kemal
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

- DON KİŞOT
On yılda bir okunması gerektiğini düşündüğüm bir kitap. İnsanın kendi gelişimini gözlemlediği bir yansıtıcı gibi, her okuyuşta farklı bir perspektif kazandığımı hissediyorum.
Yazar: Miguel de Cervantes Saavedra
Çeviri: Roza Hakmen
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

- DORIAN GRAY’İN PORTRESİ
Okuduktan sonra beni bir süre suskun bırakan kitaplardandı. Tüm zamanların en sevdiğim kitaplarından biri olduğunu belirtmek isterim.  
Yazar: Oscar Wilde
Çeviri: Didar Zeynep Batumlu
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

- SATRANÇ
ZweIg, derin bir psikolojik teorinin ana hatlarını kısa bir öyküde şaşırtıcı bir kesinlikle çizebilmiş. Bir insanın en büyük kaynağının, kendisi ve eylemleri üzerinde düşünme yeteneği olduğunu ve bunun aynı zamanda onun en büyük kırılganlığı olduğunu da söylüyor.
Yazar: 
Stefan Zweig
Çeviri: Ayça Sabuncuoğlu
Yayınevi: Can Yayınları

- SUÇ VE CEZA
Dostoyevski, okumaya doyamadığım zamanlar oldu hayatımda. Belki de insan olmak ve hayatlarımızı nasıl yaşamayı seçtiğimiz hakkında çok derin düşünmemi sağladığı için... Suç ve Ceza ile başladım. Dostoyevski, yalnızca karmaşık karakterler yaratmakla kalmıyor, okuyucuyu bir karakterin zihninin derinliklerine götürebiliyor.
Yazar: Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Çeviri: Ergin Altay
Yayınevi: İletişim Yayınları

BUGÜNLERDE OKUDUKLARI

- TARİHE NOT

Kitap hem Kürtlerin son yüzyılının kısa tarihi hem de hayâllerinden vazgeçmeyen, yaşamını halkına adayan bir insanın hikâyesi. Barzani, “Bizim tarihimiz bugüne kadar hep başkaları tarafından yazıldı” diyor. Anlatımı ve içeriğiyle bu kitabın, tarih yazımının iyi bir örneği olduğunu düşünüyorum. Kitapta Barzani, bağımsızlık referandumu sürecinin hem yürütücüsü hem tanığı olarak uluslararası platformlarda yaptığı görüşmeleri birinci elden anlatıyor. 
Yazar: Mesud Barzani
Yayınevi: Avesta Yayınları

- MA SEKERDO KARDAŞ? N'ETMİŞİZ KARDAŞ?
“Dersim 38” Tanıklıkları

Dersim ’38 hakkında yıllarca süren bir suskunluk vardı; ama bugün çözülmüş durumda. Bu konuda da epeyce yayın üretildi. Ma Sekerdo Kardaş’ın özelliği, bu travmaya çok yakından bakması. Kitap, Surbahan Köyü’nden Batı’ya sürülen birkaç ailenin hafızasından hareketle, 1938 ve sonraki on yıl arasında yaşananlara bakıyor. Haliyle bu tarihlerin öncesi ve sonrasına da değiniyor.
Yazar: İlhami Algör
Yayınevi: İletişim Yayınları

- KAYIP ADALET
Cezasızlık ve Korunan Failler

Kitap; Lice, Hrant Dink cinayeti, Vartinis katliamı, 2006 ilkbaharında Diyarbakır’da öldürülen çocukların ve Berkin Elvan’ın davasıyla daha birçoklarını anlatıyor. 
Derleyen: Gökçer Tahincioğlu
Yayınevi: İletişim Yayınları

- GEÇMİŞ ZAMAN
Farklı dokuları ince bir şekilde ören bir kitap. Öznellik ve günümüzdeki önemi, bir araştırma nesnesi ve tarihin konusu olarak bireyin, kimliğin ve tarihsel bir kaynak olarak tanıklığın artan öneminden söz ediyor. Arjantin’de askeri darbe döneminde meydana gelen olaylarla günümüzün hafıza ve tarih ilişkisi üzerine örülen doku, kitabın arka fonunu oluşturuyor. Hafıza üzerine eleştirel düşünmek için oldukça iyi bir kaynak.
Yazar: Beatriz Sarlo
Çeviri: Peral 
Bayaz Charum
Yayınevi: Metis Yayınları

- DİYARBAKIR 5 NO’LU
Eylül 1980 darbesi sonrasında Diyarbakır Askerî Hapishanesi’nde yaşananlar, 20. yüzyılın belli başlı insanlık suçları listesinde yerini almayı hak ediyor. Bozyel, orada yaşadığı korkunç deneyimi sakince anlatmış. Diyarbakır 5 No’lu bu konuda yazılmış en ayrıntılı, en güçlü tanıklıklardan biri.
Yazar: 
Bayram Bozyel
Yayınevi: 
İletişim Yayınları

Yazarın 1.09.2021 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları