YÖNETİM KURULLARINA 'DAHA FAZLA' KADIN ÇAĞRISI

Selen Kocabaş

Yönetim kurulu üyesi olduğumu, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği (YKKD)'nin 10 yıldır sürdürdüğü "Mentorluk Programı"nın 5. dönem heyecanı başladı. Lansman, Esma Sultan Yalısı'nda, Türkiye'nin önde gelen iş liderlerinin katılımıyla gerçekleştirildi. İş dünyasına "Yönetim kurullarına daha fazla kadın yönetici atanması" çağrısı yinelendi.

Gecenin ev sahipliğini, YKKD Danışma Kurulu Başkanı Murat Özyeğin, YKKD Yönetim Kurulu Başkanı Hande Yaşargil ve YKKD Eş Başkanı Burçak Güven üstlendi. YKKD Başkan Yardımcısı Arzu Aslan Kesimer ile YKKD YK. Üyesi ve Genel Sekreteri Selen Okay Akçalı’nın da yer aldığı etkinliğin özel davetlileri arasında, Genel Yayın Yönetmenimiz Seyfettin Bayram da vardı.

YKKD Yönetim Kurulu Başkanı  Hande Yaşargil:
'Korkusuz kız heykelleri'mizi dikmeye devam edeceğiz

Amerikan şirketlerine, yönetim kurullarına daha çok kadın atamalarını hatırlatmak amacıyla, New York Borsası’nın karşısına Kristen Visbal'ın “Korkusuz Kız Heykeli” konulmuştur.
Kadın ve erkek birlikte, dayanışmayla yeniden inşa edeceğimiz bir dünya mümkün mü? Bize göre evet. YKKD olarak çıktığımız bu yolda, kadınların tepe karar mercilerinde daha fazla rol almalarını sağlayarak, toplumsal cinsiyet eşitliğini iş dünyasının en üst noktasına taşımaya çalışıyoruz. YKKD olarak kararlıyız, yönetim kurullarında cinsiyet eşitliği sağlanana kadar “korkusuz kız heykelleri”mizi dikmeye devam edeceğiz.

Ykkd Danışma Kurulu Başkanı & Fiba Grubu Yönetim Kurulu Başkanı & Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi MURAT ÖZYEĞİN:
Yönetim kurulunda kadın konusu liderlerin meselesi
YKKD, Türkiye’de cinsiyet eşitliği kavramının yaygınlaşması açısından öncü bir misyon üstleniyor. Bu programı, toplumsal eşitlik, kapsayıcılık, çeşitlilik, sürdürülebilirlik için yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz.

Geçen yıl dile getirdiğimiz çağrıyı takiben son dönemde yönetim kurullarına kadın atayan tüm kurumları ve liderleri kutluyorum. Geçen dönemin başlangıcından bu yana 82 mezunumuz, toplam 155 adet yönetim kurulu koltuğuna atandı. 60 mentimiz ise pandemi döneminde mezun oldu. Ancak gidecek daha çok yolumuz var. Bu başarının devam edebilmesi için mevcut şirketlerin mentilerine bağımsız üyelik için izin vermesi büyük önem taşıyor. Yönetim kademesindeki cinsiyet eşitsizliğini gidermek bir kadın meselesi değil, liderlik meselesidir. Dolayısıyla, bizim meselemizdir.

YKKD Eş Başkanı  Burçak Güven:
Eşitliği görene kadar durmayacağız 

Yönetiminde ve kurullarında daha çok kadın olan, kültüründe çeşitlik ve kapsayıcılığı benimsemiş kurumların performanslarının, yenilikçiliklerinin, etik yaklaşımlarının, itibarlarının ve de sürdürülebilirliklerinin daha iyi olduğu, tüm paydaşlarına ve ülkemize daha faydalı olacakları araştırmalarla nettir. 
Son dönemdeki atamalar bize umut veriyor. YKKD'nin oluşturduğu eğitimli, sertifikalı, güçlü aday havuzunun kurumlar tarafından tercih edilmesinden gurur duyuyor, her geçen gün bu çeşitliliğin yaratacağı değerin daha iyi anlaşılacağına kuvvetle inanıyoruz. Türkiye’nin ekonomisini şekillendiren şirketlerin tepe yönetimlerinde eşitliği görene kadar durmayacağız.

MENTORLAR, 68 MENTİYİ 18 AY BOYUNCA HAZIRLAYACAK
YKKD, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini gidermek ve yönetim kurullarında daha fazla kadının yer almasını sağlamak amacıyla çalışıyor. Yönetim Kurulunda Kadın "Şirketler Arası Mentorluk ve Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği Sertifika Programı"nın beşinci döneminde; 68 menti, 18 ay boyunca kendilerini yönetim kurullarında göreve hazırlayacak, iş dünyasının deneyimli isimleri olan mentorlarıyla eşleşti.

195 LİDER KADIN MEZUN OLDU
Programdan mezun olan 195 lider kadının 82’si, son iki yılda; 43’ü bağımsız, 52'si grup şirketi ve 59’u sivil toplum olmak üzere, toplam 155 adet yönetim kurulu koltuğuna atandı.

DÖRDÜNCÜYE ÖDÜL; DOĞAN’A PLAKET
YKKD Mentoru, Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü’ye, kurumunun bünyesindeki yönetim kurullarına gerçekleştirdiği ve tavsiye ettiği kadın YK. Üyesi atamaları dolayısıyla “Altın Mentor” ödülü verildi. Doğanlar Holding YKB. Davut Doğan’a ise Doğanlar Mobilya Grubu yönetim kuruluna atanan kadın YK. Üyeleri vesilesiyle “Teşekkür” plaketi takdim edildi.

Yazarın 1.01.2022 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları