BAHARIN GELİŞİNİ ENGELLEYEMEZSİNİZ!

GYY Seyfettin Bayram

Bütün çiçekleri koparabilirsiniz ama baharın gelişini engelleyemezsiniz. Tutkuyla bağlı olduğumuz bu eşsiz yurdun tüm güzel insanlarının baharını kutlarım. 31 Mart'ın arkası gerçek bir bahar olacak hissediyorum. Nereden mi?

Emekli büyüklerimden, asgari ücretle geçinebilmek için büyük bir sınav veren akrabalarımdan, nakit akışına odaklanmaktan başka çaresi kalmayan esnaftan, fabrikatörden, ömürlerinin baharında baharı göremeyen, yaşıtları ülke ülke dolaşırken daha denizi görmemiş çocuklarımızdan dalga dalga gelen bahar özlemini hissediyorum.

NE İHANETLER GÖRDÜK!

Oysa bu ülke ne ihanetler gördü. Siyaset yapan tanıdıklarıma baktığımda büyük kısmının inşaat sektörü kökenli olduğunu fark ettiğimde çok şaşırmıştım. Her yerin betonlaştığı bir ülke bana göre bu topraklara yapılan en büyük ihanet. Bu ülke İliç gibi bir facia yaşadı. Anayasamızca garanti altına alınan insanca ve sağlıklı bir çevrede yaşama hakkının gasp edildiği, çevre ve insan sağlığını tehdit eden her türlü madencilik faaliyeti Kaz Dağları’ndan Rize İkizdere’ye güzel yurdumun güzel insanlarının direnişiyle dünyaya ulaştı. Yeşilin ve suyun, dağlarla birleşip adeta bir cennete benzettiği Karadeniz’de birçok köylü, bölgede faaliyet göstermek isteyen HES’lere, siyanürlü altın madenlerine karşı çıkıyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK LİGİ LİDERLERİ

Ben çöp yaratmamak için paketli gıda tüketmiyorum. Zorunlu kaldığım durumlarda da çöpleri çantamda biriktirip geri dönüşüme atıyorum.  Üstadım, hocam Salim Kadıbeşegil’in “Gelmez Yola Gidiyoruz” adlı kitabına sık sık geri dönüşler yaparak tekrar tekrar okuyorum. Ve şu sözler aklımdan çıkmıyor: “İnsanlık 20. yüzyılda misafir olduğu bu gezegeni ‘yaşanmaz’ kılmak için elinden geleni yaptı. İnsan olmanın temel kurgusu olan ‘aklı’ kullanmayı beceremedi. Önce kestirmeden gitti ve ahlâkı tüketti. Böyle olunca sadece kendi geleceğini değil çocuklarının da geleceğini tüketti. Yani ‘fosil kafalı karar vericiler’ ne ektilerse onu biçiyorlar! Tarihte krallıklar, imparatorluklar da bu anlayışın sonunda kendilerini tükettiler ve yok oldular. Sıra, ‘ulus devletlerde’! Bu yüzyılın sonunu görmeleri pek mümkün değil.

Göremeyecekler ama umarım dünyamızı kurtaracak çabayı gösterebileceğiz.

Sürdürülebilirlik Ligi Liderleri araştırmamızı baharı doya doya yaşayacağımız Nisan sayısında açıklıyoruz. Yer alan herkesi can-ı gönülden kutluyorum.

CEO, CHRO, CFO, CMO, CCO ve yeni CTO dosyalarımızdaysa iş dünyasının gündemini yakaladığımızı umuyorum.

Keyifli okumalar…

Yazarın 1.04.2024 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları