ÖNCÜ ANNELER, ŞEFFAF VE ŞEFKATLİ LİDERLER YETİŞTİRİR

GYY Seyfettin Bayram

Kim, bir insanı en güzel uykusundan tatlı şekilde uyandırabilir onun kadar? Kim, bütün işleri sekteye uğrasa bile kızgın ve müteessir olmadan her günün yeni şekline ayak uydurabilmekte mahirdir? Kim, sevgisini ve fikrini en az kelime ile ifade ederek şaşırtıcı ve güzel bir tesir oluşturabilir? Hiç mübalağasız iddia olunur ki 'Anneler'... Varlık sebebimizin ötesinde, hedefimize tutulan ışıktır o.

ANNENİN PAYI, BABADAN DAHA BÜYÜK

Her anne, içgüdüsel olarak, dünyaya getirdiği yavrusunu koruyup kollar. Ancak bazıları vardır ki, gelecek nesillere liderler yetiştirir. Kurdukları cümlelerin zenginliği, verdikleri öğütlerin dolgunluk ve tasvir gücü, anlattıkları masalların ihtiva ettiği muhteşem fantastik hayâller, küçücük bir çocuğu hayatın zirvesine çıkarabilir. İnsan fikrini ve zihnini uyuşturan basmakalıp düşüncelerden kendisini arındırabilmiş özel annelerdir onlar. Bir çocuğun kişiliğinin oluşumunda ve liderlik özellikleri kazanmasında annenin payı, babadan daha büyüktür. 

EĞİTİM, GELİŞİME SADECE YARDIMCI OLUR

Birey, genellikle 0-6 yaş arasında annenin attığı ilk temellerin üstünde hayatını inşaa etmeye başlar. Yaşam boyu karşılaşacağı zorlukları, biraz genetik yetenekleri, biraz da çevresel faktörlere bağlı olarak geliştirip olgunluk mertebesine ulaşır. Anne-baba arasındaki sağlıklı iletişim de bu dönemde büyük önem arz eder. Sevgiyi, kızgınlığı, kırgınlığı ilk kez aileden öğrenir. Birey olarak ilk kabul de aile içinde gerçekleşir. Eğitimde kullanılan disiplin, bu gidişata sadece yardımcı olur. Kurulan sağlam etkileşim ve dil, toplum içinde çocuğu liderlik yoluna sokar. Ve o çocuk, edindiği bilgi, birikim ve tecrübe ile efkar-ı umumiyeye rol model olur, etkileşim içine girdiği insanlara önderlik etmeye başlar.

ÖZEL ANNELERDEN ÖZEL ÖĞÜTLER

Bu sayımızda, Anneler Günü’ne özel bir ihtimam gösterdik. Başarılı iş insanlarımıza, annelerinin kendilerine en kıymetli öğütlerini sorduk. Yaşamlarına hangi sihirli cümlelerle dokunduklarını dinledik. Aldığımız cevaplar, sizlere de ışık tutacak nitelikte. Ülkemiz için üreten ve Türkiye’ye her anlamda değer katan Alarko Holding’in Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton da kensiyle gerçekleştirdiğimiz röportajda, anne ve bababasını nasıl rol model aldığını anlattı.

AYAKLARININ ALTLARI ÖPÜLESİ...

Ayaklarının altını öpmekten şeref duyduğum annem başta olmak üzere, bütün annelerin Anneler Günü kutlu olsun. Vefat eden tüm annelere de Allah'tan rahmet ve mağfiretler diliyorum.

Sevgiyle, sağlıcakla kalın…

Yazarın 1.05.2022 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları